17.12.1999
Çankaya’ya davet edilen Sudi Özkan, vergi ve gümrük kaçakçılığı suçlamalarıyla aranıyor. Cumhurbaşkanlığı süresinin uzatılması tartışılan Demirel skandallara karşı uyanık olmalı!
Tuncay ÖZKAN
Türkiye’de mafyanın gücünün pekiştiği alanların başında kumar geliyor. Şimdilerde kumar lobisi internet üzerinden oynanan kumara Türklerin yatırdığı paraların miktarlarını gündeme getirip, kumarhane belasını yeniden başımıza dert etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kumar lobisi cumhurbaşkanlığı dahil her yerde etkin. Karaparacıların, uyuşturucu kaçakçılarının ve mafyanın kumarhanelere büyük ihtiyacı var. Oralarda bürokrat ve politikacı tavlayacaklar. Halkı, işadamlarını soyup melun işlerine sermaye ayarlayacaklar. Bugün bu kara lobinin karşısında dirençle duran, onları elinin tersiyle iten bir tek Turizm Bakanı Erkan Mumcu var. Onu aşmak için yaptıkları numaralar hep boşa çıktı. Bundan sonra da boşa çıkacaktır. Çünkü Mumcu bu sektörün karanlıklarının farkına varmış görünüyor.
Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye’nin gururu. Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı yönetim erkinde en önde gelen adlardan biri. Şimdi böyle bir makama kumar gölgesinin düşmesi inanılmazdır. Sudi Özkan adlı kumarhane işletmecisi cumhurbaşkanlığına davet ediliyor. Gerekçe şu: Eğitim alanında yatırım yapan hayırseverleri ödüllendirmek.
Hürriyet’in haberinde, Cumhurbaşkanı Demirel diyor ki, “Bu tören için bütün valiliklere yazı yazarak hayırsever vatandaşların listesini göndermelerini istedik. Davetli listesi gelen bu yanıtlara göre hazırlandı. Bu listede kim var, bu dediğiniz şahıs kimdir, ben bunu bilemem.”
Şimdi Sayın Demirel’e -ki o meydanlarda 20 yıl sonra bile gördüğü kişiye adıyla hitap edecek kadar engin bir hafızaya sahiptir- Sudi Özkan’ı anlatacağım kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Ama görev süresinin sonuna gelmiş, 76 yaşını devirmiş bir 40 yıllık politikacıya hatırlatma yapmak bazı hallerde zorunlu olabiliyor demek ki.
Öncelikle Sudi Özkan’ın Türkiye’den Amerikalara kadar boş yere gitmediğini hatırlatmakla başlayalım işe. Sayın Demirel, Sudi Özkan vergi ve gümrük kaçakçılığı suçlamalarıyla aranmaktadır. Devlete borcu milyarlarca dolar tutarında. Hazine Müsteşarlığı tarafından hakkında soruşturma yapılmaktadır. Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu hakkında inceleme yapıyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu, Özkan hakkındaki soruşturmasını hâlâ sürdürüyor. Malvarlığının üzerinde ihtiyati tedbir kararı vardır. Turizm Bakanlığı hakkında soruşturma açtı. Yurtdışına çıkma yasağı kararı alınmadan az önce, bunu erken haber alıp soluğu önce Bulgaristan’daki kumarhanesinde, sonra da Karayipler’de almıştır. Şimdi Amerika’dan boy gösteriyor.
Siz böyle bir adamı Çankaya Köşkü’nde ağırlarsanız, ya da birileri size böyle bir adamın ağırlatılması işini getirirler ve siz bunu kabul edip ona ‘Hizmetleriniz mutlu ve kalkınmış büyük Türkiye idealinin anıtı olarak daima şükranla anılacaktır’ diye mektup gönderirseniz bu soruşturmalar biter mi? Bu adamı ağırlayacağınıza, onun hakkında soruşturma yapan kamu görevlilerine Köşk’ün kapılarını açsanıza.
Siz nasıl olur da böyle bir adamı tanımazsınız? Hayret. Size nasıl olur da böyle bir adamı Köşk’te ağırlamak üzere bilgi verilir? Bunu isteyenler hakkında ne yapacaksınız? Gerçi, Kürşat Yılmaz’ın cezaevinden kaçmasından az önce görüştüğü baş danışmanınız Hayrettin Gökdemir (Hayri Baba) Sudi Özkan konusunda size bizim anlattıklarımızdan daha fazlasını bir dakikada aktarır. Kayınbiraderiniz Ali Şener, hiç kimseye sorma gereğini bile duymadan size Özkan’ın Seceresini sunar. Ama biz yine de bu kumarhane patronunu size bir daha anımsatalım dedik. Öyle karaparacıları, mafya bozuntularını, devletin aradığı adamları Köşk’e sokmak isterler, siz uyanık olun diye düşündüğüm için bu kadar bilgi veriyorum. Yeşil namıyla meşhur ünlü katil Mahmut Yıldırım, Köşk telefonlarından birileriyle görüşmüştü de, bunlar ortaya çıkınca nasıl sıkılmıştınız, bir hatırlayın. Nisan ayı gelip de görev süreniz sona ermeden sizi yıpratmak isteyenler çıkar, onlara engel olmak gerek. 40 yıllık politika çınarını korumak lazım. Sonra kumarcıları ‘Baba’ koruyor diye söylenti çıkartan kötü düşünceli kimselere, hakkınızda dedikodu yapma fırsatı doğuyor. Siz dikkat edersiniz de, etrafınızdakiler görev sürenizin uzatılmasının gündemde olduğu şu günlerde bu tür skandallara dikkat etmezler, aman uyanık olun efendim.

Muğla’dan listeye girdi
Cumhurbaşkanı Demirel’in eğitim ve sağlık alanında hizmet verenleri ödüllendirmek amacıyla Köşk’e davet ettiği yardımseverler arasındaki Kumarhaneler Kralı Sudi Özkan’ın adının, Muğla Valiliği tarafından listeye alındığı ortaya çıktı.
Bodrum’un Güvercinlik Köyü’nde 1990 yılında 10 derslik, 1992’de de işadamı Fuat Imsık’ın Mumcular’a yaptığı altı derslikli okulun üzerine altı derslik daha inşa eden Sudi Özkan, bu nedenle hayırseverler listesine alındı. Özkan’ın adı listeye, Fuat Imsık ile birlikte yazıldı. Vergi borçları nedeniyle Maliye tarafından aranan ve Bulgaristan’da kumarhaneler yaptıran Özkan’ın, Köşk’e gidip gitmeyeceği merak konusu oldu. Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, “Muğla’dan sağlık alanında 10, eğitim alanında da 47 kişiye Cumhurbaşkanımız plaket verecek. Plaket alacak kişiler 23 Aralık 1999 tarihinde saat 11.00’de
Köşk’te hazır olacak. Ancak, ödül alacak kişiler arasında Özkan’ın da olup olmadığını bilmiyorum” dedi. (dha)