06.05.1999
Tüm raporlar, Uluslararasi Kredi ve Ticaret Bankasi’nda (BCCI) odaklaniyor. Bankanin, kara para aklama agi, uyusturucu kaçakçiligi ve köktendinci hareketlerle iliskisine dair sayisiz istihbarat var
Tuncay ÖZKAN
Bu kösede yazilanlarin çok yakin takipçileri arasinda iki Islamci gazete hep önlerde gelir. Yazarlari kimi zaman islerine öyle geldigi için, “Bak böyle yaziyor” diye referans gösterirler beni. Kimi zaman da katlimin vacip olduguna kadar uzanacak, iç dünyalarinin disa vurumundan örnekler sergilerler.
Ama sagolsunlar yazilarimi öyle ya da böyle düzenli bir sekilde tam metin olarak sayfalarina tasirlar. Son marifetleri BIT (Belediye Iktisadi Tesekkülleri) operasyonlariyla ilgili yazimi aynen basmak oldu. Basina benim için ‘Pislik’ diye yazmayi ihmal etmemisler. Bugüne kadar tavirlariyla ilgili olarak sadece dava açmayi uygun buluyordum. Ama kazanilan davalarin da bir anlami olmadigini artik gördüm. Adalet ona inanan namuslu insanlar için bir sonuç. Inanmayanlar için lafazanlik; nutuk malzemesi, kavram kargasasi yaratma araci.
Ettikleri bütün küfürleri, edepsiz yakistirmalari onlara iade ediyorum. Yürekleri yetiyorsa, akillari eriyorsa bugüne kadar hangi konuyu ele almis ve onlarca elestirilmissem iste açik kapi, gelsinler tartisalim. Ak koyun kara koyun belli olsun. Kapali kapilar arkasinda besledikleri sosyal diktatör tavirlariyla, dogruyu teblig ettigini sanan tutumlariyla, küfrü bastaci yapan bu erdemsizlere daha nasil sesleneyim.
Irtica ve uyusturucu
Kosova’yla ilgili yazarim, bunlar ayaga kalkar. Mafya, yolsuzluk, usulsüzlük derim bunlar küfre baslar. Hayirdir beyler! Sürekli bir gocunma durumunuz var. Kasintinizin sebebini anlatin da bileyim. Ben UÇK hakkinda yazinca küfredip duruyordunuz. Sizin övgüden yere göge sigdiramadiginiz, Merve Kavakçi’yi bile özgürlük heykeline benzettiginiz Amerikan basininda bugünlerde UÇK için uyusturucunun Balkan yollarinin patronu diyorlar. Ingilizler UÇK’yi Arnavut mafyasiyla bazi Avrupali gizli servislerin yarattigina dair haberler geçiyor. Hani neredesiniz? Suçum gazeteci olmak mi? Kafaniz Iran ile Nijerya arasinda sikistigindan ötesinde olup bitenlerle ilgili algi sorununuz mu var?
Balkanlar’da olup bitenleri sorgulamaya, degisik bir bakis açisindan olaya yaklasmaya yüreginiz neden el vermiyor? Hâlâ Osmanli mülkü ve din kardesligi bagi masallariyla uyutuluyorsunuz da ondan degil mi?
Sizlere o çok sevdiginiz Ortadogulu seyhlerin Batili gizli servislerle ne dolaplar çevirdigini, bütün kanli ve kara operasyonlarin finans kaynaklarinin bu seyhler oldugunu, bunlarin uzantisi olan Türkiyeli arkadaslarinizin hayali ihracattan, naylon faturalara kadar hangi oyunlarin içinde oldugunu ben mi ögretecegim? Tam göbegindesiniz haberin. Haydi gösterin maharetinizi. Bir gün de gazetecilik yapin.
Iste size ipucu. Bakalim sonunu getirebilecek misiniz?
1990’larin basinda batan Ingiltere’deki Müslümanlarin bankasi BCCI (Uluslararasi Kredi ve Ticaret Bankasi). BCCI gerek uyusturucudan gelen kara parayi aklama, gerekse terör örgütlerine destek verme konularinda yakayi ele vermis bir banka. Uluslararasi Kredi ve Ticaret Bankasi (BCCI), Islam ülkelerini Bati’nin denetimindeki mali kuruluslarin kaprislerinden kurtarma gerekçesiyle kurulmustu ve merkezi Londra’daydi. Pakistanli isadami Agha Hasan Abedi’nin 1972 yilinda kurdugu BCCI, Arap ülkelerinin petrol dolarlari sayesinde geçen 19 yil içinde dünyanin en büyük özel bankalarindan biri haline gelmisti. BCCI, karanlik islerini Pakistan’in Karaçi sehrindeki genis bürosu araciligi ile yürütüyordu. Bu karanlik isleri siralarsak:
– Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA ve bir diger Amerikan Istihbarat Örgütü Ulusal Güvenlik Konseyi NSC, gizli harekâtlar için dünyanin bir ülkesinden digerine para transferinde BCCI sebekesini kullanmasi.
– NSC’nin, BCCI’i Nikaragua’daki Sandinista yönetimine karsi savasan Kontra gerillalarina mali destek
saglamada kullanmasi.
– Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA’nin, BCCI’i Afgan mücahitlerine yapilan örtülü yardimin aktarilmasinda ve Pakistanli yetkililerin ‘ödüllendirilmesinde’ kullanmasi.
– Pakistan Maliye Bakani Sartaj Aziz’in, CIA’nin bu bankanin Pakistan’daki subesini kullanarak Afganistan’da komünist rejime karsi savasan mücahitlere ve onlarla isbirligi yapan Pakistanli askeri yetkililere milyonlarca dolar aktarildigini açiklamasi.
– Pakistan Maliye Bakani Sartaj Aziz’in, ayni subelerin, Afganistan’da Sovyet yanlisi hükümete karsi gerilla savasi sürdüren Islamci gruplara Amerikan Gizli Istihbarat Örgütü CIA tarafindan aktarilan fonlarin ve Afgan gerilla hareketini yöneten Pakistan Silahli Kuvvetleri üyeleri için CIA tarafindan verilen ‘sus payi’nin transferinde kullanildigini açiklamasi. (Bu paralardan yararlananlar arasinda bugün çok övdügünüz Usame bin Laden var mi yok mu, bir de buna bakin.)
– BCCI’nin Karaçi’deki ‘Karanlik Isler Merkezi’nden yararlanan ülkeler arasinda Çekoslovakya, Iran, Libya, Kuzey Kore, Filistin Kurtulus Örgütü ve Suriye de bulunuyordu. Suriye BCCI’i Kuzey Kore’den alinan Scud füzelerinin finansmaninda kullanirken, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Suudi Arabistan’a sattigi orta menzilli Silkworm füzelerinin finansmani da gene BCCI üzerinden saglanmistir. BCCI ayni zamanda Suudi Arabistan, Çin ve Israil üçgeninde fon transferlerine de aracilik etmistir.
– Kuveyt, Ebu Nidal liderligindeki Filistin terörist gruba katkida bulunmak amaciyla BCCI’nin Londra’daki subesindeki bir hesabina 60 milyon dolar yatirmis. Bu paranin 1987’de Kuveyt’in Londra Büyükelçiligi tarafindan Fetih Devrimci Konseyi’nin ticari isler sorumlusu Samir Necmettin adina açilmis hesaba yatirildigi ve bu kisinin de Saddam’a silah saglayan Irakli bir isadami oldugunun saptanmasi.
– Pakistan kaynakli uyusturucu madde kaçakçiligindan elde edilen ‘kara para’nin BCCI’in Pakistan’daki subelerinde aklanmasi.
– Ingiltere Merkez Bankasi’nca olusturulan bir uzmanlar kurulunun hazirladigi gizli rapor, BCCI’in kapatilmasindan birkaç gün önce tamamlanmis ve bir kopyasi da, olayin evvelinden haberi olup olmadigi hâlâ bilinmeyen ve bankanin yüzde
77 hissesine sahip olan Abu Dabi Seyhi Zayed’e gönderilmis. Ingiliz Parlamentosu Tahkikat Komisyonu’nun soru yagmuru altinda soguk terler döken Ingiltere Merkez Bankasi’nin guvernörü Robin Leigh-Pemberton, Ingiltere’deki mali faaliyetleri denetleyen en yüksek düzeydeki devlet organi olan Merkezi Emisyon Enstitüsü’nün, 1988 Mart’indan beri BCCI-terörizm baglantisindan haberdar oldugunu kabul etmek zorunda kalmis ve ayni Ingiltere Merkez Bankasi, 1990 baharinda yapmis oldugu bir açiklamada, BCCI’nin ‘ortanin üstünde’ bir ciddiyetle yönetilmekte oldugunu bildirmis.
– Ingiltere Istihbarat Örgütü MI 5’in 1987 yilindan beri BCCI’in kirli çamasirlari hakkinda bilgi sahibi oldugu ve bunlari hükümete aktarmadigi ya da aktardigi halde hiçbir önlem alinmadigi belirlenmis.
– Amerika’da ise BCCI’nin kurucusu Pakistanli Agha Hasan Abedi ile Genel Müdür Swaleh Naqvi basta olmak üzere bazi BCCI yöneticileri, New York Savciligi tarafindan ‘sahtekârlik’ ile resmen suçlanmislar. Savci Robert Morgenthau, “Bu dünyada simdiye kadar tanik oldugumuz en büyük mali sahtekârlik” demisti.
– Bankanin kapatilmasi, Ingiltere’de sayilari 250 bin olarak tahmin edilen hesap sahiplerini vurmus, Asya kökenli, Pakistan, Hindistan ve Benglades göçmeni küçük isyeri sahipleri bir anda iflasin esigine gelmisler. Bu konuya bakarken Konya ve Istanbul merkezli Islami bankerlik holdinglerini incelemeyi unutmayin sakin.
Simdi siz arastirin bakalim bunlarla Dar Al Maal Al Islami (DMI) arasinda ne baglantilar var? Bunlarla Türkiye arasindaki baglanti noktalarinda kimler bulunuyor? Zorlanmayin diye bir yardim daha sizlere; DMI birçok Islam ülkesinin zenginlerinin bir araya gelerek kurduklari ve Yönetim Kurulu Baskani da Prens Muhammed Faisal al-Suud olan bir holding. Merkezi Cenevre’de bulunuyor. Dünyanin birçok ülkesinde Faisal adi ile kurulmus kollari var.
Haydi bakalim iste sizin en iyi bildiginiz konu. Zorlanirsaniz gene yardim edecegim. BIT’ler dahil her konuda yardim edecegim. Naylon faturalari, karsiliksiz ödemeleri, ödeme yapilan kisileri tek tek açiklamaya devam edecegim. Bunu ne pahasina olursa olsun yapacagim. Çünkü pisliklerin ortaya çikmasindan baska seye inanmam ben. Bir de hukuki kavgami asla unutmam. Siz de beni unutmayin