Yeni Parti Genel Başkanı gazeteci Tuncay Özkan, referandumda AKP’nin Anayasa değişiklik paketine hayır denilmesi gerektiğini söyledi. Özkan, Ergenekon davası nedeniyle tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden yaptığı yazılı açıklamada, referandum kampanyasında vatandaşlardan evet oyu isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir dille eleştirdi. Özkan, şunları söyledi:

“Hükümdar” Tayyip Erdoğan’ı dinledim gözlerim kapalı. Silivri’de sıcak, rutubet, zindan bir de Recep Tayyip Erdoğan…Ulu hükümdara gözü açık katlanamadım. Diyor ki;

“Ben her şeyi yapıyorum, siz de ey muhalefet ne düşünüyorsanız getirin bana söyleyin, ne öyle televizyonda orada burada boş boş konuşuyorsunuz. Konuşturuyorsunuz…”

Gerçi Erdoğan’ın ardından ne demek istediğini anlatmak için onlarca “Erdoğan’ı anlama kılavuzu” devreye girip; “Aslında”, “Kastı”, “Demek istedi ki” gibi başlangıçlarla her şeyi bilen hükümdarı bize anlatıyorlar. Yoksa anlamak mümkün değil.

Muhalifi olduğum için Recep Tayyip Erdoğan tarafından zindanda, Silivri esir kampında tutulan biri olarak, bundan sonra iktidarın başına katkımı her sabah sorgulayacağım. Silivri’de onun zulmüyle yattığımı unutup, ayna karşısına geçip soracağım kendime:

“Bugün Recep Tayyip Erdoğan için ne yaptım? Terör sorununu çözmesi için proje ürettim mi? Ekonomik bataklıktan hükümdarı çıkarmak için ne yapacağız?

İşsizlik için önerim ne? Finansman açığını nasıl kapatacak? Et, süt, tahıl, ziraat, çiftçi, işçi, memur, açlık, yokluk, yoksulluk sorunları nasıl çözülecek? Yolsuzluk ve çürümüşlükten nasıl sıyıracaklar? Dış politika bataklığından ne yapıp çıkacaklar? Dokunulmazlıkları ömür boyu nasıl devam edebilir?

Bu ve benzeri konularda Tayyip Erdoğan’ı kurtarmak için ne yaptım?”

Hazret öyle istiyor. Bütün muhalifleri; onun, partisinin, iktidarının danışma kolları gibi olacağız. Bu rejimin adı da demokrasi olacak!

Tayyip Erdoğan, 12 Eylül referandumunda “Evet” diyeceksiniz, böylece daha özgür ve demokrat olacaksınız, diyor.

Yani topluca her sabah ayna karşısında kendimize “Bugün Recep Tayyip Erdoğan için ne yaptım” diye sorma, projelerinizi kendisine sunma özgürlüğü ve demokrasisi içinde yaşayacaksınız.

Ama “Hayır” derseniz, muhalefet ederseniz Ergenekon’a dâhil olursunuz. Cehennemlik olursunuz.

Yarışma meşhur. Eskiden iki kelime ile yapılıyordu: “Evet” ve “Hayır”.

12 Eylül’de sandık ortaya konunca; hükümdar oyundan “Hayır” kelimesini çıkarmak istiyor. Soruyor:

-AKP iktidarının ve böylece istikrarın korunmasına büyük Türkiye’nin yaratılmasına 12 Eylül’de ne diyeceksiniz?

AKP’li yüksek zevat bağırıyor:

“EVET”

-Daha özgür, demokrat, millet iradesinin emrindeki hukuk yapılanmasına 12 Eylül’de ne diyeceksiniz?

“EVET”

-12 Eylül’de “Evet” demezseniz bunca yaptığımız yüzünüze, gözünüze dursun.

“EVET”

Türkiye’nin dinamosu muhalefeti olmuştur. Bugün bir yere geldiysek Cumhuriyet’in muhalefet etme, “Hayır” deme, karşı çıkma hakkı sayesinde geldik. Şimdi hayır demeyi yok eden, iktidara hep evet diyen, danışman muhalefeti yaratmaya çalışanları alkışlayacağız. Onlara “Evet” diyeceğiz.

İktidarın başının istediği herkesin salla baş olması. Topluca “Evet” diyeceğiz. Baş efendi rahatlayacak. Toplumun aklı, vicdanı, sorumluluğu, bilgeliği; cehaletin iktidarına ve cüretine teslim edilecek ve Türkiye, Anadolu buna “Evet” diyecek! Öyle mi?

Türkiye 12 Eylül 1980’de itildiği karanlığa da, bugün sürüklendiği bataklığa da var gücüyle en büyük çığlığıyla “Hayır” diyecektir.

Herkes, “Bugün Türkiye için ne yaptım?” diye soracak, kapı kapı dolaşacak, AKP’ye oy veren değerli yurttaşımıza gidecek, felaketi anlatacak, onlarla kucaklaşıp 12 Eylül’de “Hayır” diyerek 13 Eylül’de, Hayırlı günlerin gelmesine, başlamasına neden olacaktır.

Bugün birlik, güven ve dayanışma içinde cehaletin karanlığının yenilmesi için çalışma günüdür. Türkiye Aşkı ile vicdan sahibi yurttaşlar el ele, gönül gönüle 12 Eylül’de Hayırlı günleri getirecektir. 13 Eylül günü Hayırlı günlerin aydınlığı, Türkiye’nin üzerinde bir sevda güneşi gibi parlayacaktır.