07 Haziran 2002
Kamu bankalarını para deposu, borsayı halkın soyulduğu yer, diğer bankaları da para bekletme yeri olarak kullanacaksınız. Sonra da Maliye denetimini her seferinde atlatıp başım dik, alnım açık şarkısını söyleyeceksiniz. Yemezler mi? Yerler. Türkiye’de hep yedirdiler. İş ayyuka çıkmadan bizde çare bulunur mu? Hayır. Ne derler “ölümden başka her derdin çaresi vardır”. Vardır çünkü ahlak, namus, erdem, onur gibi kavramların içi boşalmıştır. Bu kavramların yerini cehalet, hamaset ve cüret aldı.
Dün anlatmaya çalıştığım gibi bizim sahipsiz devletimizin sahipsiz kalmış bankaları gelenin gidenin ve siyasi rantçıların kar kapısı olduğundan Hazine bugünkü durumunda.
Favori Dinlenme Yerleri AŞ firmasının (Cemil Çakmaklı) Halk Bankası’ndan kullandığı krediler toplamı 40 milyon dolar diye yazdık ya, dün bunların içerisinde en önemli kısmı senet mukabili krediler, oluşturuyor. O senetlerin durumunu anlattım. İçler acısı.
Bu grubun firmalarından Dokap Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret AŞ Almanya’da çalışan işçilerin paraları ile Zonguldak ve sonra da İstanbul’da kurulmuş çevre elemanları (bordür taşları, parke plak taşları vs.) üreten fabrikalardan oluşuyor. Bu şirket, İstanbul fabrikasının başında bulunan ve Cemil Çakmaklı’nın kayınbiraderi olan İhsan Zaman’ın tefecilerden aldığı ve nereye gittiği belli olmayan (Cemil Çakmaklı’ya gittiği iddia ediliyor) paralar karşılığı verilen çeklerin karşılıksız çıkması sonucu batmış. Tefeciler haciz yoluyla alacaklarını almaya çalışmaktalar. İhsan Zaman ise kayıp.
Cemil Çakmaklı batan Dokap Yapı yerine Kentçe Kentsel Çevre Elemanları AŞ adında bir şirket kurmuş, ortak olarak da paralarının mutemedi Meral Erkul’un ağabeyi ile ablasını atamış (Münir Erkul ve Nermin Erkul) ve bu kadro ile fabrikayı çalıştırmaya devam ediyor.
Şirketin battığından ve yerine başka bir şirket kurulduğundan ortakların haberi yok. Esasen şirket halka açık ve SPK’ya tabi. Ne olacak şimdi demeyin. Bunu uyuyan yetkililer bilir. Ya uyanırlar, ya uyanırlar!
Meral Erkul bağlantısı
Favori Dinlenme Yerleri AŞ’nin bütün para trafiği Cemil Çakmaklı’nın yardımcısı Meral Erkul tarafından idare edilmekte. Meral Erkul çok özverili çalışan bir insan. Şahsi banka hesapları üzerinden şirket parasını kullacak kadar cefakar. Şimdi aklınıza kötü bir şey gelmesin. Öyle örtülü kazanç elde edilmesi falan söz konusu değil. Öyle olsa yetkililerimiz uyur mu?
Bu hesaplardan bazılarını örnek vermek gerekirse, Garanti Bankası Yıldız Şubesi 9099560 nolu USD hesabı, Pamukbank Ulus Şubesi 33000141 nolu USD hesabı ile Kentbank, Akbank, Finansbank, Anadolubank gibi 20’ye yakın diğer muhtelif bankalardaki döviz ve lira hesapları.
Yukarıda bahsettiğimiz Kentçe ile beraber diğer bazı şirketlerde de Meral Erkul’un akrabaları hissedar olarak gözükmekte. Sakın bu şirketlerin paravan olduğunu düşünen kötü niyetlilerden olmayın. Aklınıza kötü bir şey getirmeyin. Ama okuyun:
• Favori AŞ’nin grup şirketlerinden ve yoğun ticari ilişkisi olan Eko – Ekolojik ürünler Dağıtım Sistemleri AŞ (şu anda çalışma adresi olarak gözüken 4. Cadde, No: 85/1 Yıldız /Ankara adresinin kira kontratının yapıldığı firma) firmasının ortakları Meral Erkul’un kardeşleri Münir Erkul ve Nermin Erkul. Belgelerde adı geçen Ömer Yüksel, Cemil Çakmaklı’nın şoförü. Mehmet Ali Çek ise Dokap Gıda AŞ bünyesinde gözüken ama esasen merkezde çalışan bir memur.
• Bir diğer önemli firma olan Söz Basın Ajansı ve Turizm Yatırımları AŞ firmasında da gene hissear olarak Münir Erkul ve Nermin Erkul gözükmektedir. Aynı zamanda Favori Dinlenme Yerleri AŞ’den aktarılan paralar ile alınan Ankara / Mühye köyündeki arsa daha sonra Meral Erkul’un ağabeyi Münir Erkul üzerine geçirilmiş, böylece mal varlığı sorunu da çözülmüş. Başka mallar da gene aynı şahsa aktarılmış. Ne iyi değil mi?
Bu nasıl denetim?
2001 yılında Ankara Defterdarlığı ihbarlar Denetim Koordinasyon Gelir Müdürlüğü, Vergi Denetmeni Salih Zeki Ünal ile özellikle 1997 – 1998 yıllarını kapsayan bir inceleme başlatılmış, ancak firmanın etkin yeminli mali müşavir ile iyi ilişkileri sonucu denetim aslanlar gibi sürmüş. Denetçi başka şehirlerde denetim yapmak üzere turneye gönderilmiş ve bu inceleme askıya alınmış.
Daha sonra, Gelirler Başkontrolörü Fahri Öktem aynı yılları kapsayan bir inceleme başlatmış, başka yeminliler araya girince iş yine yarım kalmış. Halk Bankası Teftiş Kurulu da bir inceleme başlatmış ve özellikle firmanın Yenişehir şubesi / Ankara ile olan ilişkileri ve hangi kredinin, hangi yetkililerce verildiği hakkında bir rapor hazırlamış, sonucu itibariyle eski Genel Müdür Yenal Ansen ile Favori’nin patronu Cemil Çakmaklı hakkında tutarı 40 milyon doları bulan kredinin nasıl kullandırıldığı ve kullanıldığı nedenlerinden dava açmaya hazırlanılıyor. Ama geçmiş olsun.
Halka açık bir firmanın denetlenememesi felaketi nasıl yaşanıyor? SPK, İMKB, BDDK, Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü nerede? Beyler bu düzen hep böyle mi gidecek?