Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Adayı Tuncay Özkan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenerek, “Başbakan burada bir ofis açtı. AK Parti’nin, CHP’nin, MHP’nin bütün milletvekilleri ve HDP’nin adayları hep beraber bir araya gelelim, projelerimizi tartışalım, konuşalım” dedi.

Geçtiğimiz hafta İzmir’de açılan Başbakanlık Ofisi’nde Başbakan ve Cumhurbaşkanı önderliğinde bütün parti vekillerinin toplanması gerektiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Adayı Tuncay Özkan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslendi. Tuncay Özkan, “Ben buradan bir çağrı yapıyorum. Başbakan burada bir ofis açtı. AK Parti’nin bütün milletvekilleri, CHP’nin bütün milletvekilleri, MHP’nin vekilleri ve HDP’nin adayları hep beraber bir araya gelelim. Projelerimizi tartışalım, konuşalım. Bizim projelerimiz var, hayallerimiz var İzmir üzerine, onların da var. Gelelim birleşelim, siyaset sonunda ortak çözüm üretme sanatıdır. İzmir için gelsinler birleşelim. ve bu projelerimizi hayata geçirmek için varımız ve yoğumuzla mücadele edelim. Yani herkesin kaybedeceği bir siyaset değil, İzmir’in kazanacağı, hepimizin kazanacağı bir siyaset yolu izleyelim. Elbette birbirimizden farkımız çok ama birbirimizi ikna edelim. En doğru projeyi bulalım, birlikte yapalım. Cumhurbaşkanı da gelsin, Başbakan da gelsin, diğerleri de gelsin. Hep beraber bu projeleri tartışalım, konuşalım. Hatta bunlar televizyondan canlı yayınlansın, halk da katılsın. Böylece siyaseti çözümsüzlük üzerine değil, siyaseti uzlaşma, çözüm, mücadele ve yarış üzerine kuralım” dedi.

“OTURUP UZLAŞMAMIZ LAZIM, UZLAŞI DİLİ EKSİK”

Seçim yarışında tatsız söylemlerin de olduğunu savunan Özkan, “Bir polemik oluyor bir tartışma. Televizyona çıkmak istiyoruz, yan yana tartışmak istiyoruz. Hayır çıkmıyorlar. Bir şey söylüyorsunuz, ‘İzmir ile ilgili bu rakamlar yanlış’ diyorsunuz mesela hakaretle karşılık veriyorlar. Bu bir tartışma değil, siyasetin bu lümpen tavırdan kurtarılması gerek. Bütün bunları ‘gelin konuşalım’ diyoruz. Fikirler tartışsın, bunlar nedir, nasıl gerçekleşir? Mesela Konak Tünelleri açıldı. Diyoruz ki ‘üstündeki Damlacık Mahallesini ne yapacaksınız?’ Bütün bu sorularımız havada kalıyor. Siyasetin bu kötü iletişimden kurtarılması lazım. Siyasetin bu kavga dilini terk edip daha kucaklayıcı, polemikçi, tartışmacı ama sorunları konuşur hale gelmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“BARIŞMAYI BİLMEYENLER KAVGA ETMEMELİ”

CHP’nin açıkladığı Merkez Türkiye Proje’sine eleştiriler geldiğini belirten Tuncay Özkan, “İşte gelin konuşalım. Bu matematik sonuçta, gelin konuşalım. ‘Hayır yok, o kötü yapamazsınız.’ ‘Onlar konuşur biz yaparız’ diye bir slogan var, gelin de yaptıklarınızı bir konuşalım. Ona da yok. Yani siyaset diyalog demek. Çok güzel bir laf var; ‘Barışmayı bilmeyenler kavga etmemeli.’ Çünkü kavga esas değildir, barış esastır. Hiçbir savaş sonsuza kadar sürmez. Oturup uzlaşmalı ve konuşmalıyız. Bu memleket bizim, onlar da bu memleketin çocuğu biz de bu memleketin çocuğuyuz. Oturup uzlaşmamız lazım, siyasetin uzlaşı dili eksik. İzmir adayları hep beraber çıkalım tartışalım. Sayın Başbakan gelsin, Sayın Cumhurbaşkanı gelsin. Burası er meydanı değil mi? Çağırıyoruz buyurun gelin hep beraber tartışalım diyoruz. ”

“CHP BİRİNCİ PARTİ ÇIKACAK”

7 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk partisinin birinci parti olarak çıkacağını yineleyen Özkan, AK Parti’nin ise ikinci ve ya üçüncü parti olacağını öne sürdü.

Seçim süreci boyunca yapılan anket çalışmalarının da gerçeği yansıtmadığını savunan Özkan, kendi yaşadıkları gerçekliklerin olduğunu ve istatistiklerinde anketlerin hepsinin yanlış olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Seçim dönemi boyunca CHP olarak kapı kapı dolaştıklarını ve sürecin sonuna doğru gelindiğini ifade eden Özkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Daha önce herkes geliyor, siz gelmiyorsunuz’ diye eleştiriler vardı. Ama bu seçimde resmen kapı kapı dolaştık. Hatta bazı esnaf ‘artık gelmeyin’, bazı evler ‘bize gelmeyin biz tamamız’ dediler yani öyle bir yoğunlukta gezdik. Bu sadece kent içi değil, ilçeler, köyler arkadaşlarımızla birlikte tek yürek olarak dolaştık”.