Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret eden gazeteci Tuncay Özkan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özkan ‘Tutuklu kaldığım sürece eski düşüncelerimin hiçbirinden vazgeçmedim. Ergenekon’un kılıcını ensemde hissetmekten asla korkmadım korkmuyorum” dedi.

ÖZKAN’A VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Bodrum’a gelen gazeteci Tuncay Özkan belediye binasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Belediyeye gelişi sırasında vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan Özkan ‘Hayatım boyunca bugüne kadar ne söylediysem bugün de aynısını tekrar ediyorum. Geçmişte söylemlerimden kırılan üzülen yada kendine dair ötekileştirme adına bir düşmanlık çıkartan varsa o insanlarla kucaklaşmak istiyorum. O söylemlerden kastım bu ortamı yaratmak değildi özür dilerim. Benimle kucaklaşmak isteyen her kişiyle kucaklaşmak için bir araya gelmek için üzerime düşen ne görev varsa yapmaya hazırım. Ancak benim ideolojik bütünlüğüm bundan asla etkilenmez. Ben Atatürkçü, yurtsever, özgürlükçü, demokrat bir insanım. Mustafa Kemal ideolojisinden yada özgürlükten demokrasiden, herhangi bir milim sapma hayatımda asla olmaz. Ancak hiç fark etmediğimiz şekilde bazı insanlar bizim söylemlerimizden kırılmışlar. Kendilerini ötekileştirilmiş hissetmişler, ben onlarla kucaklaşmak istiyorumö dedi.

“NE KADAR BAŞARILI İNSAN VARSA BAŞINA FELAKET GELDİ”

Türkiye’nin yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu söyleyen Tuncay Özkan, Türkiye’nin üzerinde çok büyük bir karanlık olduğunu iddia ederek şöyle konuştu ‘Türkiye’nin dış politikada dostu kalmadığı gibi iç politikada ise tahammülsüzlük hat safhada. Kimse kimseyi dinlemiyor. Tüm bunların sorumlusu bugünki iktidardır ve bizi yok etmek isteyen, faşistçe davranan bir örgütlenme var. Biz buna eskiden F tipi uygulama diyorduk şimdi paralel yapı diyorlar. Bütün bunları Türkiye’den sıyırarak hem cemaatin belasından hem AKP’nin kötü yönetiminden Türkiye’yi kurtararak Türkiye’yi aydınlık güzel günlere taşımak gerekiyor. Birinci görevimizin o olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de ne kadar başarılı insan varsa son üç beş yıl içerisinde mutlaka başına bir felaket getirdiler. Cezaevine masum insanları doldurduğunuzda sistem erimeye başlıyor. Bundan sonraki süreçte politika yapma kararım olursa, birlikte olacağım çevre belli. Tutuklu kaldığım sürece eski düşüncelerimin hiçbirinden vazgeçmedim. Ergenekon’un kılıcını ensemde hissetmekten asla korkmadın korkmuyorum. Hayatımın bundan sonraki sürecinde onu yok sayarak yaşamaya devam edeceğimö dedi.

“CUMHURBAŞKANINI PARLAMENTO SEÇMELİDİR”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin partilerin çok üzerinde bir anlayış olduğu için muhalefetin ortak aday çıkarabileceğini söyleyen Özkan, Türkiye’nin iktidar partisi tarafından yanlış bir siyasi yola sokulmak istendiğini ileri sürdü. Mevcut siyasal sistemle Cumhurbaşkanını halka seçtirmenin çok yanlış olduğunu savunan Tuncay Özkan, ‘Cumhurbaşkanını parlamento seçmelidir. Türkiye’de pek çok şey siyaset eliyle bozulduğu için bugün olması gereken şeyler Cumhuriyetin değerlerini savunabilecek, Cumhuriyet’e sahip çıkabilecek ve bu değerlerle halkı sarabilecek bir Cumhurbaşkanı seçilmesidir. Bu nedenle bir kişinin üzerinde de uzlaşılabilir partiler ortak aday da çıkarabilirler” diye konuştu.