19.01.1999
Öcalan’in yeri Kolombiyali ünlü mafya babasi Escobar’a yapildigi gibi telefonla görüsme yaptigi an saptanacak. Bu konuda CIA ve MOSSAD, MIT’e yardim edecek.
Abdullah Öcalan nereye kosuyor? Çok ciddi kaynaklar, terör örgütü elebasisinin Libya’ya gidecegine dikkat çekiyorlar. Bazi kaynaklar ise tipki Suriye’den kaçisinda oldugu gibi Rusya’da bir süre kaldiktan sonra, Libya’ya geçecegini ileri sürüyorlar. Aslinda Libya veya Rusya arasinda kaçisi organize edenler açisindan bir fark yok. Apo’yu Suriye’den Kibris Rum Kesimi’ne, oradan da Moskova üzerinden Roma’ya teslim edenler, ayni insanlar. Bütün bu organizasyonu yapan kisi bir Rus politikaci, onu yakindan taniyoruz. Adi, Viladimir Jirinovski… Üç gün önce gerçeklesen kaçisin organizatörü de, Jirinovski. Son dönem ortaya çikan Rus fasisti, 1970’li yillarda KGB adina çalistigi saptanip, uzun yillar Türkiye’ye girisi yasaklanmis. Simdi Rus siyasetinde çok etkin… Rus Parlamentosu’nda, Öcalan lehine kararlari çikartan da, Kremlin’i sikistiran da, eski KGB ajanlarini kaçis organizatörü yapan da o…
Jirinovski para aldi
Jirinovski, Türk televizyonlarina Ajda Pekkan’dan söyledigi sarkilar, uçuk hareketleri ile sempatik mesajlar vermeye çalisirken, neden bu tür organizasyonlarin içinde yer aliyor? Jirinovski bütün bunlari hayrina yapmiyor tabii. Hükümetin olmadigi, devlet otoritesinin neredeyse sifirlandigi Rusya’da simdi sadece paranin gücü geçiyor. Öcalan’dan ilk kaçisi için masraflar disinda kendisine aldigi paranin
3 milyon dolar oldugu belirtiliyor. Masraf ve komisyonlarla birlikte Suriye-Roma arasi yolculuk, Öcalan’a epey pahaliya patlamis. Bu iki kaçisin daha da yüklü miktarlarda dolar karsiligi yapildigi ise bir gerçek. Ancak, bunun finansmaninda Apo’nun kisisel servetinin yani sira Italyan is dünyasinin önde gelen adlarinin büyük katkilari oldugu belirtiliyor. Bütün bunlar, Jirinovski’yi ve adamlarini Apo’nun kaçis organizasyonuna iten gerekçeler. Bunun yani sira Öcalan’in Suriye ile Isviçre’de terör ve uyusturucu rantindan elde ettigi paralarla olusturdugu milyar dolarlar düzeyinde banka hesaplarinin bulundugu da biliniyor.
Paranin tadina varan Rus politikaci üç gün önceki kaçis için aylardir Apo’ya yer ariyor. Saga sola büyük paralar teklif ediyor. Apo cumartesi günü Roma’dan ayrilmadan önce Jirinovski Libya’daydi. Apo için temaslarda bulunuyordu. Tam bu siralarda Italyan gizli servisi Öcalan’la ilgili teknik izleme ve dinleme olanaklarini ortadan kaldiran bir dizi önlemi uygulamaya basliyor. Infernetto’dan Apo’nun misafir edildigi lüks villaya çok sayida kisi girip çikmaya basliyor. Telefon irtibatlari kesiliyor. Öcalan, son iki gün boyunca hiçbir telefon konusmasi yapmiyor. Böylece onu izleyen Amerikan, Türk ve diger ülkelerin gizli servisleri kör bir noktada kala kaliyorlar. Bu operasyonla Italyan gizli servisi ile arasi çok iyi olan CIA da atlatiliyor. Çünkü, Apo’nun kaçirilisinda Amerika’nin da saatlerce haberi olmuyor.
Amerika, Apo’nun Libya’ya gitmesine karsi çikmisti. Çünkü, orada kontrol altinda tutulabilmesinin çok zor oldugunu en iyi Amerikalilar biliyor. Simdi Jirinovski’nin Libya seçenegini Roma’yla birlikte yürürlüge koymasi olasiligi önümüzdeki günlerde Italya ile Amerika arasinda da sorunlar yasanacaginin bir göstergesi.
Türk ve Amerikan istihbarat çevrelerinden sizan haberler Apo’nun nerede bulundugunun kesin ipuçlarinin henüz elde edilemedigi seklinde. Ancak tahminler, Öcalan’i tasiyan uçagin Roma’dan Rusya’ya, oradan da Libya’ya yöneldigi yönünde.
Bu tahmini netlestirecek sey, terörist basinin teknik takibe yakalanmasiyla gerçeklesecek. Öcalan ilk telefon konusmasini yaptiginda nerede oldugu ortaya çikacak.
Özellikle Amerika’in elinde bulunan uydu teknolojisi araciligiyla dinleme ve izleme olanaklari çok genis. Ayrica, MOSSAD’in da ikili anlasmalar çerçevesinde Türkiye’ye Apo’yla ilgili bilgi aktardigi biliniyor. Simdi bütün teknik kulaklar ve gözler Apo’ya yönelmis durumda.
Koordinatlari belirleniyor
Bu izleme teknigi, telefon veya bir baska haberlesme araci kullanildiginda devreye giriyor. Takipte bulunan kisinin yeri hemen saptaniyor, uydulara gelen bütün mesajlar buradaki kodlama yöntemiyle bir bir taraniyor. Hedefteki kisinin adi veya lakabi bu konusmalardan herhangi birinde saptandiginda o izlemeye aliniyor. Mesajin geldigi yer saptaniyor. Sonra da koordinatlari belirleniyor. Apo, Suriye’den Moskova’ya kaçtiginda bu yöntemle telefon konusmasi izlenmis ve kaldigi yer saptanmisti.
Amerika, ünlü kokain imparatoru Pablo Escobar’in yerini bu yöntemle saptamisti. Yillarca kaçan Escobar çok dikkatli davranmasina ragmen kurtulamadi. Oglunun dogum gününde telefon ederek, kutlayan Escobar’in yeri uydu araciligiyla belirlendi, düzenlenen operasyonda Escobar ölü olarak ele geçti. Simdi bu izleme yöntemi Öcalan’a uygulaniyor. Ancak, Libya teknik ve diger izleme konusunda Amerika’nin çok etkin olamadigi ülkelerden biri. Apo’nun burada olmasi durumunda is daha çok, halen bütün kaynaklariyla Apo’yu takip eden MIT’e kaliyor.
Abdullah Öcalan için Roma’dan kaçis aslinda sona dogru çikilan bir yolculuk. Avrupali siyasetçilerin yillardir Apo ve PKK terörü ile güçlendirdikleri Kürt kartlarini, artik Öcalan’siz oynayacaklari apaçik ortada. Yaratmaya çalistiklari sahte kahramana ise ancak 65 gün dayanabildiler. Terör ve uyusturucu rantiyla beslenen düsünce dünyasindaki sig ve ilkel yapiyla karsi karsiya gelen Avrupalilar, Öcalan’in ise yaramaz bir malzeme oldugunu anladilar. Aksi olsaydi bütün Avrupa televizyonlarindan dünya kamuoyuna onu pazarlamazlar miydi. PKK’nin içinde yasanan çözülme süreci ve yeni durum Apo’nun giderek yalnizlasacaginin göstergesi. Kürt kartini daha uzun yillar elinden birakmaya niyeti olmayan Avrupali ve Amerikali siyasetçilerin yeni lider arayislarina yönelecekleri de gün gibi asikâr. Öcalan’in Italya macerasi herkese ders oldu. Bundan en büyük hisseyi Türkiye’nin almasi gerek. Bati’ya çifte standartini ve Türkiye’nin kararliligini daha net anlatacak bir Disisleri Bakanligi örgütlenmesinin gerçeklesmesi zorunlu… Iyi bayramlar dilegiyle…