Anadolu Ajansı’nın Beyaz Enerji Operasyonu’yla ilgili mahkeme ifadelerini yayınlaması, medyada, “yargıdaki olayın haberi yapılır mı yapılmaz mı?” tartışması başlattı. İşte çeşitli görüşler… Anadolu Ajansı’nın, “Beyaz Enerji Operasyonu”yla ilgili mahkeme ifadelerini yayınlayarak hükümet ortaklarını kızdırmasının ardından medyada “yargıdaki bir olayın haber yapılıp yapılmaması” tartışmaya açıldı.

AA’nın haberi “atlatma haber” olarak mı yoksa başka bir düşünceye hizmet için mi verdiğinin üzerinde duran gazetecilerin görüşleri şöyle:

  • Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi: Basın Yasası, bu gizliliği dikkate alarak hazırlık soruşturmasıyla ilgili belgelerin bilgilerin, mahkemede aleniyete kavuşmasından önce yayınlanmasını yasaklar. Ancak, Türkiye’yi yönetenler zaman zaman fevkalade ahlaksızca metodlar uygulayarak bu belgeleri, bilgileri el altından basına iletirler veya iletilmesini sağlarlar. Bu onların işlerine geldiği zaman yaptıkları, tekrar ediyorum, ahlaksızca bir uygulamadır. İşlerine gelmediği zaman hazırlık soruşturmasının gizliliğini ön plana çıkatıp, başkalarından davacı olmak bence aynı derecede ahlaka aykırı bi uygulamadır. Maksatlı bir şey var mı yok mu bilmiyorum ama böyle bir uygulama nedeniyle AA’nın üstüne gitmeyi dürüstlüğe aykırı sayıyorum. Haber atlatma haberdir.
  • Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Özkan: Ne gazeteler mahkeme salonları, ne de gazeteciler yargıç veya savcılardır. Gazetecinin kendini yargıç, savcı ya da mahkeme salonu yerine koyup bir şey yapması mümkün değil. AA’nın haberinde gördüğüm şey mahkemede hakimlik karşısında verilen ifadeler. Bu ifadeler verilmişse ve bu ifadelerde iddialar varsa bunu da savcılık açıklıyorsa elbetteki bu haber yapılmalıdır. Ancak bu ifadeler henüz soruşturulmakta olan doğruluğu saptanmamış ve bir siyası amaca yönelik kullanılabilecek ifadelerse ki artık bugün Beyaz Enerji Operasyonu yolsuzluk soruşturmasından başka boyutlara taşınmıştır. Burada beklenmesi gereken şey mahkemenin kararıdır. Önemli olan şey haberi önce vermektir ama doğru haberi vermektir. Eğer doğru değilse, bir başka amaca hizmet edecekse çok önemli bir tartışma yaşanır.
  • ATV Haber Dairesi Başkanı Ali Kırca: Hazırlık soruşturmasındaki bir ifade olduğu için kullanmadık. Bu bizim genel tavrımızın da bir sonucudur. Genelde özel durumlar olabilir, hazırlık soruşturması sırasındaki ifadelere fazlaca itibar etmiyoruz. Geçmişte kamuoyunda “Andıç” olarak bilinen ve Şemdin Sakık’ın meslektaşlarımızı suçlayan ifadelerini de yayınlamamıştık. Bu genel tavrımız bu konuda da geçerli ve devam ediyor.

 

22/01/2001

Milliyet Haber

OKTAY EKŞİ

TUNCAY ÖZKAN

ALİ KIRCA