Tuncay Özkan ”Bana taktığınız kelepçe yüzünden siyasi görüşümü açıklayamıyorum. ‘Hayır’ diye meydanlarda bağıramıyorum” dedi.

İkinci Ergenekon davasının Silivri’de bugün görülen duruşmasında gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay söz aldı.

Gazeteci Tuncay Özkan suçunu bilmediğini ifade ederek şunları söyledi:

”Kendime gömlek arıyorum. Deli gömleği dışında giyecek bir gömleğim kalmadı. Onu da ben giymem. CHP’yi ele geçirmeye çalışmakla suçlandım ancak CHP’den yapılan milletvekili teklifini kabul etmedim.

1990 yılından beri Türkiye’deki asker, sivil bürokrat ve yargıçları tanıyorum, öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun evine giden 3 kişiden biriydim.

Balbay ile yaşadıklarımızı biliyor musunuz? Nasıl hala canlı kalabilmişiz? Uğur Mumcu suikastı raporunu yazdım, bu rapor iddianamede yer aldı, şimdi de bundan suçlanıyorum.

Bu tutukluluk böyle olmaz. Yeni HSYK tezimi halkıma anlatamıyorum. Sizin bana taktığınız kelepçe yüzünden siyasi görüşümü açıklayamıyorum. ‘Hayır’ diye meydanlarda bağıramıyorum. Anayasa oylamasında ‘evet’ çıkarsa başka bir süreç, ‘hayır’ çıkarsa başka bir süreç yaşanacak. Siz bu süreçten etkilenmeyecek misiniz?”

Özkan’ın, bu davanın filminin çekilmesi durumunda İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’i ancak Marlon Brando’nun oynayabileceğini söylemesi salonda gülüşmelere neden oldu.