30.11.2000
Kayınbirader Ali Şener’le birlikte arazi yolsuzluğuna karışan ’emlakçılar kralı’ Nevzat Ak, Dinç Bilgin’le de ortak. İki ortağın Samadıra’daki ‘Oto Center’ını Süleyman Demirel hizmete açmıştı
Tuncay ÖZKAN
Emlak Kralı Nevzat Ak gözaltına alındı, haberi ortalığı kasıp kavurdu. Hem de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kadar ünlü olan kayınbiraderi Ali Çetin Şener ile birlikte giriştikleri bir orman arazisini yutma operasyonu nedeniyle. Söz konusu arazi Fatih Ormanı’nda ve 65 dönüm. 10 trilyon lira değer biçiliyor.
Bizim ‘Haber Özel’ ekibi aylardır gece gündüz demeden bu işle ilgili olarak çalışıyor. Mehmet Ali Önel ve arkadaşları televizyonların tek araştırmacı gazetecilik programı olan ‘Haber Özel’i bu hafta öylesine belgelendirmişlerdi ki, daha programın tanıtımları başlar başlamaz polisin ve savcılığın operasyonları da başladı. Ellerine sağlık. Ve inanılmaz gibi olan bir şey gerçekleşti. Nevzat Ak, polis tarafından gözaltına alındı. İstanbul DGM’de soruşturmanın derinleştirilmesi talimatını verdi. Peki ama Nevzat Ak kimdir?
‘Hacıyatmaz’ sendromu
Ak, ünlü bir emlakçı. Peki ama bu kadar çok siyasiyle ilişkisi nasıl oluyor? Siyasiler rantlarını emlak ve arazi olarak değerlendirirken tanışmış olamazlar mı? Olur tabii. Bir de elindeki o kadar çok araziyi (yaklaşık 1.5 milyon metre kare) elde ederken tanışamaz mı bu kadar siyasiyle. Tanışır, tanışır. Ankara’da çok etkin bir politikacının kendisiyle rüşvet pazarlığına girişmeden önce işadamlarına söylediği bir laf siyasi çürümüşlüğün sloganı gibidir:
“Almadan vermek Allah’a mahsustur.”
Yani kul işini bilir… Tıpkı devlet memurlarının bir kısmının bildiği gibi. Ak da bu kadar siyasiyle, bürokratla ilişkisini kara kaş kara göz üstüne oturtmadı elbette.
Nevzat Ak, bu güne kadar dokunulamazlar listesiyle, hep sıyıranlar listesinin başındaydı. Ben Türkiye’de buna ‘Hacıyatmaz sendromu’ diyorum. Bazıları ne olursa olsun eğilmiyor. Adalete, emniyete, siyasete hesap verme gereğini duymuyor, idi…
Şimdi siyasi iktidar değişti. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bunun delili 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in çektirdiği aile fotoğrafıdır. O fotoğraf neler anlatmıyor ki?
Süleyman Demirel gitti, yerine Ahmet Necdet Sezer geldi. O gündür, bugündür Demirel veya onun yakınlarının yakınları arasında polisle, savcıyla, müfettişle başı derde girmeyen yok. Çünkü düzenin temizleme süzgeçlerindeki tıkanıklık giderildi.
Kim, kimden alacaklı?
Ak da Demirel ailesinin yakınlarından biri. Ak, aynı zamanda Çillerler ile de yakındı. Şimdi Özer Çiller, “Yok böyle bir şey” diyor ama, arşivler bu yakınlığın belgeleriyle dolu.
Nevzat Ak’ın en son işlerinden biri Etibank ve sahibi Dinç Bilgin ile girdiği ilginç ilişkiler ağı. Sabah gazetesinin Şişli’deki yeni yerinin sahibi Nevzat Ak. Ak buradaki kiracı ilişkisinin bedeli olarak 50 milyon dolarlık bir çek almış. Ama Bilgin’in sahip olduğu Etibank’tan da 50 milyon dolarlık bir kredi kullanmış. Bu kredinin teminatına da elindeki Dinç Bilgin çekini bırakmış. Şimdi kim kime, nasıl borçlu çözen beri gelsin.
Nevzat Ak ile Etibank ve Bilgin ilişkisi bununla da sınırlı değil. İstanbul Samandıra’daki Oto Center’da Bilgin ile Ak ortak. Aradaki bir diğer ad Sabri Ülker. Ülker fabrikalarının sahibi. Onun bu ilişkiler noktasındaki yeri arazi sahipliğinin ötesinde bir anlam taşıyor mu henüz bilemiyorum. Ama bu ilişkiler ağının bir ayağında yeraltı dünyasının ünlü adlarından Mehmet Köymen bulunuyor. Köymen Samandıra’da arazi denildi mi akla gelen ad. O da bu Oto Center işinde etkin olanlardan. Şu anda cezaevinde ama gönlü ve eli bu işlerde.
Bu adamlar nasıl olup da bir araya geliyor demeyin. Siyasetçisi, bankacısı, mafyası, emlak kralı kol kola yürüyor. Dinç Bilgin ile Ak’ın ortak, Köymen’in söz sahibi olduğu Samandıra Oto Center’ın temel atma törenini kim şereflendiriyor bilin bakalım?
Alaattin Çakıcı mı? İnsaf yahu. O da köymenin saydığı, sevdiği babalardandır ama bu ikisi de cezaevinde. O yüzden mümkün değil Çakıcı ve Köymen’in orada bulunmaları.
Temel atma törenini 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel şereflendiriyor. Bir yanında Dinç Bilgin, bir yanında Nevzat Ak oturuyor. Baba temel atıyor: “Oto Center hayırlı ossuunnn…”
Şimdi bir de Süleyman Demirel’in kayınbiraderi Ali Çetin Şener var. Hafızamı zorladım o da orada mı diye ama bir türlü çıkartamadım, orada mıydı değil miydi? O da arazi işlerini pek bir sevenlerden. En çok da orman arazisini seviyor. Ak’ın gözaltına alındığı arazi vurgunu işinde Şener, Ak ile ortak. Ak, Şener adına da hareket ediyor.
Bakan da diyor ki
Şu emlak kralına bakın Süleyman Demirel, Dinç Bilgin, Ali Çetin Şener, Sabri Ülker, Mehmet Köymen ve burada adını anlamadığım onlarca aracıyı bir araya getiri veriyor. Gelin de şaşırmayın bu işe. Ben şaşkınlıktan küçük dilimi yutmak üzereydim ki Orman Bakanlığı’nın bizim Mehmet Ali Önel ve ekibinin hazırladığı haberle ilgili açıklamaları imdadıma yetişti. Orman Bakanımız Nami Çağan diyor ki: “Dosyada; 526 parsel, 65.545,11 m2’lik yerin mülkiyetinin Maliye Hazinesi adına kayıtlı olduğu, beyanlar hanesinde ise, 6831 sayılı Kanunun 2/B maddesi uyarınca Hazine adına orman sınırı dışına çıkarılmıştır. Nevzat Ak ve A. Çetin Şener tarafından tasarruf edilmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’ne tahsislidir, şerhlerinin bulunduğu, görülmektedir.
Yasal olarak bu aşamadan sonra Orköy Genel Müdürlüğü’nün hak sahibi belirleme çalışmalarını yürütmesi ve rayiç bedelleri tespit etmek suretiyle satış işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu çalışmalara başlanılmış olsaydı dahi, habere konu kişilerin; orman köylüsü olup olmadıklarına, 1995 yılından geriye doğru en az 5 yıl süreyle kesintisiz olarak o köyde ikamet edip etmediklerine ve orman köyü nüfusuna kayıtlı olup olmadıklarına bakılacak ve bu şartları taşımadıkları anlaşılanlar hak sahibi listelerine alınmayacaktı.
Habere konu olayla ilgili olarak bakanlığımıza, orman sınırları dışına çıkarılan yerler içinde halen eylemli orman bulunduğu yolunda şikâyetlerin ulaşması üzerine, bir taraftan Ortaköy Genel Müdürlüğü’nce çalışmalar başlatılmış, diğer taraftan da inceleme ve soruşturmaya konu edilmiştir.
Soruşturma heyetinin ilk bulgularına göre orman olduğu halde orman sınırları dışına çıkarma işlemi yapan bazı görevliler hakkında İstanbul Valiliği’ne 19.10.2000 tarih ve 19-5 No’lu İnceleme Raporu’na dayanılarak 4483 sayılı Kanun gereğince işlem yapılmak üzere suç duyurusunda bulunulmuştur.
Soruşturma heyetinin, orman olduğu halde orman sınırları dışına çıkarılan yerleri tespit ve yeniden orman rejimine dahil edilmesi çalışmaları sürdürülmektedir.
İstanbul’un tümüyle ilgili olarak yapılmış bulunan 2/B çalışmaları durdurulmuş olup, başlatılmış olan çeşitli incelemeler ve soruşturmalar devam etmektedir.”
Ömerli bir araştırılsa…
Yani devletimiz talanı bizim çocuklardan az önce fark etmiş ve İstanbul Valiliği’ne gereğini yap diye yazı göndermiş. Şimdi vali bey de yarın bu işle ilgili olarak ne yaptığını açıklar, bizim de yüreğimize su serpilir. Öyle ya bu ormanlar hepimizin. Ak ve Şener yapınca onlara hak olmaması lazım.
Bir de bu konuda inceleme yapacaklara İstanbul Ömerli ve civarındaki köylerde Ali Çetin Şener’in, yani kayınbiraderin gerçekleştirdiği arazi operasyonlarını incelemelerini tavsiye ederim. Gerçi orada veya diğer bölgelerde halkın malı olan ormanlık arazileri yağmalayan pek çok inşaat şirketi cirit atıyor ortalıktı. Kimselerin dur dediği veya diyeceği yok. Ama biz gene de hatırlatmış olalım.
Gerçi Orhan Aslıtürk ve ilişkilerini de hatırlatmıştık bu köşeden de, bazıları ‘abartı’ demişti. Şimdi az diyorlar. Nevzat Ak için de diyoruz ki Orhan Aslıtürk’ün arkasında olanların tamamı yani mafyası, siyasisi, bürokratı bu ilişkiler ağının tam göbeğinde. Türkiye’de bir dönemin temizlenmesinde bugün çok önemli bir fırsat elde. Ak bu fırsatlardan biri. Gelin bunu da karartmalarına izin vermeyelim.