Irak ile ilgili basında çıkan haberlere bakınca ‘Allahım aklımı koru’ demekten kendimi alamıyorum. Yalanın, abartının bini bir para. Türk medyası bu duruma neden düşüyor?Neden kendini kullandırıyor?
Sorunun temelinde bilgisizlik yatıyor. Tek kaynaktan bilgileniyor Türk basını. Batılı ajanslardan ne gelirse koyuyor, üstüne de Batılı gizli servislerin yalanlarını sos olarak ekliyor. Sonrası felaket. Burnumuzun dibinden, komşumuzdan onlar aracılığıyla bilgi alıyoruz. Bundan vahim ne olabilir ki?
Irak elindeki Scud ve diğer füzeleriyle İstanbul dahil Türkiye’nin her yerini vuruyor! Kimyasal silahlar Güneydoğu’daki illerimizi yakıp, kavuruyor!
Vatandaş bunun üzerine kendi imalatı gaz maskesi üretiyor. Naylondan elbiseler üretiyor!
Bunların hepsine kaynaklık eden Irak’ın elindeki silahların kullanımı söylemleri yalan.
* * *
Irak 1993 yılından bu yana Uçuşa Yasak Bölgeler uygulaması nedeniyle Kuzey ve Güney diye bölündü. Bağdat ve civarı kaldı, bir tek İngiliz ve Amerikan uçaklarınca denetlenmeyen. Yani o tarihten beri Bağdat dahil Irak’ın neresinde hangi silah savunma veya saldırı sistemi varsa hepsi yok edildi. Hatta anlaşmaların ve BM kararlarının tersine İngiliz ve Amerikan uçakları Bağdat’ın içinde bile ne gördülerse, ne saptadılarsa vura vura, bombalayarak yok ettiler.
Irak’ın elinde varolan silahları da BM silah denetçileri sürekli sayıyorlar zaten. Ne füze kaldı Irak’ın elinde, ne de öyle kilometrelerce uzaklara atılacak bomba.
Tutun ki bunlar var. Irak herkesi atlattı, bunları saklıyor. İyi de bunları neyle atacaklar? Bu silahları sapanla atmak mümkün değil. Rampa olacak, namlu olacak…
* * *
Bütün füze rampaları, topları, sistemleri imha edildi. Irak bu anlamda tamamıyla temizlenmiş bir ülke. Amerikalılar bile kendi aralarında bunu açıklayamıyorlar. Amerikan ve İngiliz uçakları öylesine vurdular ki Irak’ı, çölde tuvalet bile bırakmadılar.
Şimdi olmayan bir silah sistemiyle bize korkular yaşatıyorlar. Irak Türkiye’yi vuracakmış! Niye, neden, nasıl vuracak Irak Türkiye’yi?
Irak’ın elinde rampa yok füze atsın. Uçaklarının havalanmasına izin verilmiyor. Kalkan uçak vuruluyor. Top namlusu bile burnunu gösterecek olsa radarlar ve erken uyarı sistemleri alarm veriyor. O hedef anında yok ediliyor.
Bütün bu gerçeklere göz kapayan Türk basını ortalığı birbirine katıyor. Irak Türkiye’yi vuracakmış! Yok böyle bir şey. Irak Türkiye ile Körfez Savaşı sırasında en küçük bir çatışmaya girmedi, şimdi neden girsin?
Türkiye ne yazık ki bu zoraki savaşa psikolojik olarak da itiliyor. Sanal bir Irak düşmanı yaratılıyor. Oysa Irak ile Türkiye 1974 yılında Saddam bölgedeki Türkmenler’i asimile ederken bile savaşmadı. Şimdi savaşacak! Niye? Amerikan çıkarları için. Savaş sonrasında Kürt devleti kurulsun, Ermenistan, İsrail, Kürdistan üçgeninde petrol rantı paylaşılsın, Amerika’nın zenginliğine zenginlik katılsın. İyi de Türkiye’ye ne bundan? Sofrada yeri olmayanın savaşta gözü olur mu?

25 Ocak 2003