11.02.1999
Topal’in sag kolu Kara’nin polise verdigi rüsvet listesinde yer alan ‘X4’ Mehmet Remzi Alkanat olmasin? Alkanat’a bu rüsvet, Topal’in öldürttügü ortagi Babatas ile ilgili verilmis olabilir mi?
Kumarhane gerçeginin arkasindaki gücü olusturan, kanli ve kara düzenin üzerindeki örtü yavas yavas, ama kararli bir sekilde açilmaya devam ediyor. Ömer Lütfü Topal’in kumar rantini ele geçirmek isteyen siyasi ve silahli çete mensuplari tarafindan öldürülmesinin arkasindan ortaya çikan gerçekler artik saklanamaz boyutlarda.
Findikzadeli Ömer’den kumarhaneler krali yaratan sistemin bürokrat, siyaset ve yargi ayagi da ortada.
Simdi bunlara dokunulmasi için savcilarimizin dosyalar ve bulgular üzerinde çok titizlikle arastirma yapmalari gerekiyor. Diyoruz ki Aliye Kara, Ömer Lütfü Topal’in siyaset ve bürokrat ayarlama islerine bakan iyi adamiydi. Iyi ama Kara, Basbakanlik Teftis Kurulu’ndan DGM’ye, organize suç polisine kadar her yere ifade verdi. Hakkinda açilan davalardan beraat etti. Her ifadesinin bir açik, bir de gizli tarafi var. Daha dogrusu imza attigi, atmadigi bölümler var. Imza atmadigi bölümlerde rüsvetlerin kimlere gittigini, hangi siyasilerin, bürokratlarin Topal’dan aylik alir gibi, haraç alir gibi para aldiklarini bir bir anlatiyor. Topal’in ölümden kurtulmak için Ankara’da rüsvet dagittigini en iyi o biliyor. Ama Kara bunlara imzasini koymadigini ifadelerinde dile getiriyor. Böyle sey nerede görülmüs? Türk hukuk sisteminin neresine oturtuyorlar bu ifade teknigini? Mahkeme bunu nasil kullanacak? Yargiç hukuken olmayan bir ifadeye bakip ceza veremeyecegine göre, savci iddianame hazirlayamayacagina göre suç ve ceza konusunda ne yapilacak? Yapilacak tek sey Aliye Kara’yi itirafçi yapip gerçekleri ögrenmek, dogru düzgün ifade alinmasini saglamak olmalidir.
Aliye Kara ile ilgili bu kösede çikan yazilarimizda hep sormustuk, kendisine ait oldugu ortaya çikan rüsvet listesinde belirtilen X4 kodlu kisi kim? Silah alimiyla ilgili olarak arandigi belirtilen bu para konusunda Kara hâlâ susuyor. Bu silah alimiyla kastedilen nedir? Kaç para verilmistir?
Dönemin Istanbul Asayis Müdürü Sedat Demir’e silah alimiyla ilgili olarak verildigi iddia edilen bu paranin Demir’e gitmedigi ortadadir. Çünkü Demir’in MKE’den tabanca almak diye bir derdinin olmasi mümkün degildir. Istese, istedigi silahi alabilecek konum ve güçteydi. O tarihlerde o paraya iki degil 12 silah alinirdi MKE’den. Sonra Aliye Kara hangi hakla bu paralari verebiliyor Demir’e? Türkiye’de silah alimi için rüsvet vermek suç sayilmiyor mu? Sayiliyorsa neden islem yapilmiyor?
Aslinda X4 olarak kayitlara geçen kisi Sedat Demir degildir. Demir olmadigina göre bu kisi kimdir?
Benim arastirmalarim bu kisinin ‘Yayli Mehmet’ lakapli Mehmet Remzi Alkanat oldugunu gösteriyor. Alkanat, Topal’in Kusadasi’ndaki adamlarindan. Onura Oteli’nin müdürü. Aliye Kara’ya buradan sormak istiyorum: X4 Alkanat degil mi? Bu para Bodrum’da Topal’in öldürttügü ortagi Babatas ile ilgili olmasin. Cinayetin hemen öncesinde gerçeklesen bu silah alim parasi isi sakin ola ki Babatas cinayetinin finansmaninda kullanilmis olmasin? Yani cinayet için kullanilan para, rüsvet parasi gösterilip isler yoluna konulmus olabilir mi?
Kurumel’ler biliyor
Babatas cinayeti ile ilgili olarak hâlâ yalan söylenebiliyor. Ihsan Karakayali ve arkadaslarinca Topal’in emriyle öldürülen Babatas olayi hâlâ bir muamma islemi görüyor. Oysa gerçekler ortada. Çözülmüs bir olay ama muamma. Çünkü adaleti yalan taniklik karsisinda çaresiz birakarak bazilari kurtulmaya çalisiyor. Örnegin Babatas cinayetinin faillerinden Ihsan Karakayali, Siverekli. Bucak asiretinden. Olayin bu yönüne hiç bakilmiyor. Çatli ve arkadaslarinin Bucak asiretiyle olan iliskisi yönünden olay incelenmiyor. Topal cinayeti davasi açisindan olay sorusturulmuyor. Oysa senaryolarin bir bir incelenmesi, elenmesi ve gerçege gidilmesi gerekiyor. Bunu yapmakla görevli olan savcilarimizin Topal olayinda neden çokça seyirci kaldiklarini anlamak mümkün degil. Herhalde devreye girecekleri asamayi bekliyorlar. Insallah geç kalmazlar.
Topal olayinda karsimizda duran devlet alacagi 2 milyar dolardir. Topal silahli adamlariyla, isledigi cinayetlerle, yurtdisinda Türkiye’nin basina ördügü çoraplarla, uyusturucu kaçakçiligiyla, Kafkaslar’daki Türkiye’yi etkisizlestirme operasyonuyla bir sorun dagi olarak karsimizda duruyor. Topal’in kendisinin öldürülmesi olayi Susurluk sürecinin kilometre taslarindan biri. Onu çözmek gerek. Çözümü zorlastirmak için her seyi yapanlara ragmen çözmek gerek. Yoksa Türkiye’nin en büyük suç örgütü, yakasini adaletin elinden kurtarabilir. Yalan taniklar, saptirilan gerçekler, arastirilmayan olaylar bunu saglar. Ama bu duruma seyirci kalinmaz.
Ölü bir adamin mezar tasina suç yazarak da bu olaylar çözülemez. Dogru düzgün arastirma yapmak gereklidir. Savcilarimizin daha aktif olmasi lazim.
Ünlü avukatlarimizin tamami Topallar ve adamlari için seferber. Onlar canla basla müvekkillerini savunurken, iddia makaminin bunca bilgi ve belgeyle onlarin karsisinda geri adim atmamasi sarttir. Aksi inançlarimizi zedeler. Buna izin verilmemelidir. Susurluk sürecinde suskun kalanlarin artik konusup olaylari aydinlatmasinin zamani geçiyor.
Örnegin isadami Necati Kurumel çok önemli bilgilere sahip bir kisi. Kutlu Savas’in hazirladigi Susurluk Raporu’nun hazirlik evraklarina bakildiginda adi her yerde geçiyor. Sokaklarda herkes onu anlatiyor. Herkes onun adliyede, cezaevinde sözü geçen bir insan oldugunu vurguluyor. Savci biliyor, müfettis biliyor ama sonuç çikmiyor. Nedense herkes onunla da konusurken kayit tutmuyor. Oya Kurumel, Topal gerçegini adim adim izleyen insan. Findikzadeli Ömer’den kumarhaneler kralina dönüsen bir adamin serüvenini en iyi o biliyor. Ama o konusmuyor. Topal’in elini öptügü tek adam olarak adi geçiyor. Susurluk sürecinin baska ‘kahramanlari’ da onu taniyor. Ama Necati Kurumel konusmuyor. Konusmasi gerekiyor oysa. Konusmalarinin çok iyi dinlenmesi, kayitlarinin tutulmasi gerekiyor.
Suskunlar konussun
Bu sorunlari çözmek için saniklarin tanik olmasi, suskunlarin konusmasi gerekiyor. Bakin o zaman Türkiye’de temizlik konusunda ne depremler yasanir.
O zaman ölülerden degil, dirilerden hesap sorulur. Türkiye bambaska olur.
Topal çetesi ile ilgili olarak açilan davalarda yargilananlarin adlarini bu kösede yayimlamistim. Simdi bu adlari tekrar yayimlamak istiyorum.
Bakarsiniz bu adlarin bazilari artik yalan oyununa yeter deyip, gerçekleri anlatirlar. Türkiye’nin geleceginin temizlenmesine katkida bulunurlar. Ve kirli paranin degil, adaletin sözü geçer olur:
Uyusturucu kaçakçiligi ve cinayete azmettirme: Ömer Lütfü Topal cinayete azmettirme, gümrük, tekel kaçakçiligi, rüsvet, yardim, yataklik, sahtecilik, müessir fiil, gasp, darp, çete olusturmak: Safiye Belli, Elif Lütfiye Topal, Murat Serdar Topal, Ahmet Kara, Aliye Kara, Yavuz Murat Balbal, Ihsan Karakayali, Çetin Gencer, Sami Sahin, Tanzer Özger, Süleyman Çap, Erol Aydogan, Süleyman Yalçin Ertürk, Yusuf Kayapinar, Osman Özdemir, Ferhat Öztürk, Ibrahim Sayilir, Ahmet Tezcan, Ismail Aydin, Sahan Karan, Tahsin Özgöz, Liana Kristina, Mustafa Yer, Selahattin Belli, Osman Karli, Süleyman Çiglioglu, Muzaffer Erkovan, Mehmet Alkanat, Göktug Ürektürk, Ogün Erdeniz, Fikret Balbal, Isa Cosar, Mustafa Kiyici, Erol Aydogan, Ali Özdemir, Birol Balbal, Süleyman Türkmen, Senel Inanli, Ali Özcan Fidan, Ayse Arzu Tok, Mustafa Koca, Ali Sait Çap, Ömer Çap, Cevat Bal, Adem Yalniz, Osman Türk, Bilal Dal, Aydin Özsoy, Süleyman Çakir, Mehmet Özboncuk, Murat Gürsoy, Özgür Demir, Gürol Sengün, Kerim Yenidünya, Selim Ibrikçi, Erdal Serinyel, Mahir Güzel, Ahmet Koçboga, Koray Baser, M. Ertan Delikanli, Sefa Çiçekdal, Murat Sahin, Ümit Bilgili.