27 Ekim 2003
CHP kurultayında Kemal Derviş’in aldığı oylar, Deniz Baykal’ı bile geçmiş… Aferin emekli IMF memuruna, CHP’de hızla ilerliyor. Ya da o öyle olduğunu sanıyor. Girişte yuhalan, sonra bu kadar oy al… Bu işte başka bir şeyler var. Derviş’i kullanmak isteyen CHP muhalifleri zannederim ona yüklenecekler. Yerel seçimler sonrasında muhaliflerle bir araya gelip, arkasına İstanbul iş ve medya dünyası rüzgarlarını alıp, olağanüstü kongre istenecektir. Aklı bu işlere iyi çalışan Derviş, birkaç muhalifle şimdiden bunun çalışmasındadır. Burada Derviş’le oynayanları da uyarayım, ateşle oynuyorlar. Sonra demedi olmasın.
CHP’de Derviş oyunları
CHP’de şimdiden Derviş oyunlarını görmemek saflık olur. IMF memuru Türkiye’ye geldiğinden bu yana yakın olduğu işadamları topluluğu ile işine yaradığı medya çevrelerinde aylardır toplantılar yapıyor. Bu toplantılarda kendisine hangi destekler vaat ediliyor, biliniyor. Bunlarla ilgili Derviş bir açıklama yapsa çok iyi olur. Örneğin TÜSİAD yetkilileri ve İstanbul dükalığının muhteşem beşlisi kendisine ne vaat etmişler? CHP Lideri Deniz Baykal bunları sorsa, öğrense, bize açıklasa iyi olmaz mı?
Kemal Derviş ile Deniz Baykal arasında bundan sonra işler nasıl ilerler bilemem. Ama bildiğim şudur; CHP, Kemal Derviş’in eline bırakılamayacak kadar değerlidir.
CHP’nin Kemal Derviş’in eline kalması için içeriden ve dışarıdan pek çok baskı mevcut. CHP üzerinde Kemal Derviş merkezli planlar var. Bunun için onunla yola çıkanların, değerlerini korumak noktasında zırh giymelerinde fayda vardır. Popüler kimliklerin gerçeklerin üzerini bu denli örttüğü zamanlarda, aklın ve sağduyunun önündeki engelleri şimdiden kaldırmak gerekir. CHP Türkiye’nin, Türk siyasetinin çok önemli yapı taşlarından biridir. Bu önemli kurumun önümüzdeki günlerde bir de emekli IMF memuru derdine takılması Türkiye için felaket olur.
Kemal Derviş’in solculuğu ile Türkiye’de sağcı veya İslamcı olan partilerin bir ayrışması yok. Derviş neye tapıyor, neye inanıyor ve kimlerle iş yapıyorsa, onların da referansı aynı. Burada CHP’nin farklı davranması ve farklılığını bağıra bağıra ortaya koyması gerek. Örneğin Irak konusunda halkın nabzını tutan ve güvenli bir tutum izleyen CHP bunu halka anlatma konusunda zorlanıyor. Çünkü medya CHP’ye kapalı. Oysa o medya Kemal Derviş’e açık. Ne garip çelişki değil mi? CHP’nin varını yoğunu ortaya koyup sokakları, mahalleleri kazanması gerekiyor.
CHP’ye sahip çıkılmalı
CHP’nin iç muhalefetinin parçalı hali, Kemal Derviş ile birlikte olanların ağzının suyunu akıtıyordur eminim. Onlar-kimi bilinçli, kimi safça-Derviş macerasının ardından yürüyorlar. Bu yürüyüşün sonunda varılacak nokta, iç savaştır. CHP böyle bir iç çatışmayı kaldıramaz.
CHP’de Deniz Baykal’ın yapması gereken ama etrafındakilerle birlikte bir türlü başaramadığı partinin güçlerini merkeze, yani Parti Meclisi’ne toplayamama durumudur. CHP kırgınlıkların, küskünlüklerin partisi olamaz bundan sonra. CHP kavgasını, küskünlüklerin değil, uzlaşmaların üzerinden yapmalıdır. CHP toplumsal katmanlarından gelen muhalif unsurlarını partiden atarak, onları partiye sokmayarak verdiği mücadeleyi nedense Kemal Derviş karşısında teslimiyetle sürdürüyor. CHP’nin yönetimi Derviş’in götürdüğünün iki katı oyu partiye getirecek CHP kökenli insanları düşman, Kemal Derviş kafasını dost mu belliyor? CHP delegesi partisi açısından gelecek günlerin karanlık olduğunu görmeli ve CHP’ye sahip çıkmalı. Türkiye’de CHP’nin boşluğunun doldurulamadığı açıkça görülüyor. Ama CHP gerçekleri göremiyor. Çünkü hem Türkiye’nin hem de CHP’nin kafasına seçim öncesinde IMF tarafından, Kemal Derviş çuvalı geçirildi.