08.10.1998
Erol Evcil, Nesim Malki’nin ortadan kaldirilmasi konusunu Alaatin Çakici’yla konusuyor. Ikilinin bu konudaki görüsmeleri sürerken, Malki öldürülüyor. Çakici, bu duruma fena halde bozuluyor…
Tuncay ÖZKAN
Nesim Malki Bursa’da 1995 yilinda öldürüldü. Çok büyük paralari borç olarak vermesiyle taninan bir isadamiydi. Tunca Tekstil adindaki firmasiyla iplikten kumasa her isi yapardi. O kadar çok parasi vardi ki Tunca Tekstil bünyesinde bir banka kurmak için basvuru da yapmisti.
Bursa’da jandarma bölgesinde aracinin içinde pusuya düsürülerek öldürüldü. Jandarma ekiplerinin incelemelerinde bazi bulgulara ulasildi. Ancak bu incelemelerde uzmanlasan kadrolar ne yazik ki baska illere ataninca, o sorusturma da tikandi.
Bursa’da bu cinayetle ilgili olarak Erol Evcil adli isadami üzerinde olusan kusku bulutlari bugünlerde giderek yogunlasiyor.
Erol Evcil, bilindigi gibi, Alaattin Çakici’nin kasasi. Türk Ticaret Bankasi’nin satin alinmasi islemlerinde Erol Evcil’in bankayi almasi konusunda Alaattin Çakici devreye girdi. Türk Ticaret Bankasi’nin alinmasi sirasinda Adil Öngen’in vurulmasina yol açan gelismelerde Erol Evcil hep en ön saflarda yer aldi.
Evcil’in kaçmasi beklendi
Alaattin Çakici, Evcil’in önünü açabilmek için MIT’te agabey bildigi Yavuz Ataç’i dahi dinlemedi. Hatta Ataç, Istanbul’da Evcil ile gençlik arkadasi Adil Öngen’i bir araya getirip uzlastirmaya çalisti. Ama sözünü dinletemedi.
Alaattin Çakici, Erol Evcil için her seyi yapti. Çünkü paralarin depolandigi yer Erol Evcil’in kasasiydi. Evcil yoluna çikan engelleri ortadan kaldirmak için Çakici’nin silahli adamlarini kullandi.
Peki ama Evcil ile Çakici nasil oldu tanistilar? Onlari bir araya getiren olaylar nasil gelisti? Evcil ile Çakici’nin tanismalarinda Nesim Malki’nin büyük rolü var. Bu konuda bana aktarilan bir iddiayi iyiden iyiye sorusturdum. Dogru diyenlerin sayisi hayli fazla. Bunu simdi sizlerle paylasmak istiyorum:
Evcil, Malki’den aldigi borçlari ödeyemez olunca, çare olarak Malki’yi korkutmak ister. Bu amaçla yaninda bulunan adamlarini kullanir. Gemlik’te bulunan bazi ülkücü gruplarin yani sira, Bursa’da yaninda olan diger ülkücüleri devreye sokar. Ama sonuç alamaz. 400 milyon dolarin üzerinde bir borçtan bahsedilmektedir. Evcil ile Malki arasindaki gerginlik büyür. Bunun sonucu olarak is Malki’nin ortadan kaldirilmasi konusuna gelir dayanir. Evcil ayni zamanda Malki ile iliskilerini sürdürmektedir. Bir ülkücü adami araciligiyla Alaattin
Çakici’ya ulasir.
Çakici’yi arayan ülkücü, Evcil’in isteginden ve ne kadar çok parasi oldugundan bahseder. Alaattin Çakici da bunun üzerine Erol Evcil ile kendisinin görüsmek istedigini aktarir. Telefonlar alinir ve Çakici, Evcil ile bu konusmanin sonrasinda ilk kez telefonla tanisir. Olayi Evcil’den dinler. Evcil, Malki’nin ortadan kaldirilmasi konusunu konusur Çakici’yla.
Ancak bu konusmanin ertesi günü Malki öldürülür. Bu duruma fena halde bozulur Çakici. Kendisiyle Evcil arasinda aracilik yapan arkadasini arayip, “Beni oyuna mi getirecektiniz?” der.
Çakici, Malki’nin öldürülmesi olayinda, kendisinin piyon olarak kullanilmak istendiginden süphelenmektedir. Belki de süphelerinde haksiz degildir. Is önce kendisine havale edilmek istenmis, ancak daha bir gün geçmeden Nesim Malki öldürülmüstür.
Çakici, bunun üzerine Evcil’i yeniden arar ve bu konudaki uzlasma noktalari olusturulur.
Önceki gün Basbakanlik konutunda Içisleri Bakani Kutlu Aktas ile Bursa Valisi Orhan Tasanlar’in Basbakan Yilmaz’a verdikleri birifingden anlasiliyor ki, Çakici ile Erol Evcil’in yukarda anlattigimiz konusmalari devletin dinleme birimlerinin eline geçmis. Ancak ne gariptir ki, Evcil Bursa’da elini kolunu sallayarak dolasirken kimse bunun hesabini sorma geregi duymamis. Ne zaman ki Erol Evcil, Çakici’ya yardim için yurtdisina çikiyor, sorusturma birdenbire aydinlaniyor. Hayret ki hayret. Daha 30 gün önce Bursa Emniyet Müdürü “Ben Erol Evcil ile ilgili hiçbir sey yapamam” derken, Vali Bey olayi çözmüs! Çözdüyse, aradan geçen zamana bile aldirmadan bravo kendisine. Ama Malki cinayeti öyle kolayca çözülecek cinayetlerden degil.
Bursa bu tür olaylarin öyle kolayca çözdürtülecegi illerden degil.
Bursa’ya devlet memurlarini atamak bile bölgenin isadamlarinin büyük kulisleriyle gerçeklesiyor. Bu isadamlarindan bazilari, örnegin Mehmet Ali Sönmez, Cavit Çaglar ayni zamanda siyasetin çok önemli adamlari. Simdi eldeki telefon dinlemelerinde Çakici ile Evcil’in konusmalarinin cinayetin islenisini aydinlattigi öne sürülüyor.
Ben aman dikkat diyorum. Nesim Malki cinayeti Türkiye’de son dönem yeni sermayelerin ortaya çikisinda, özellestirmelerde ve bazi eski firmalarin ayakta kalmasinda çok kilit bir nokta.
Bu cinayet çözüldü mü, son on yilin mafya ve isadami örgütlenmesi ortaya çikar.
Kimin, kimle iliskisinin oldugu belli olur.
Ayrica bunlara uluslararasi alanda saglanan destekler de bir bir aydinlanir.
Öyle hemen Alaattin Çakici deyip isin içinden siyrilmamakta fayda var.
Çakici bugüne kadar yaptigi her isi üstlenmis bir mafyaci.
Nesim Malki’yi öldürdükten sonra bunu neden üstlenmesin? Malki cinayetinde kendi adamlarini kullansin da bu ortaya çikmasin? Alaattin Çakici’nin yaptigi veya yaptirdigi hangi is gizli kalmis? Çakici ün pesinde kosarken her seyi açiklayacak, ama Nesim Malki cinayetini gizleyecek? Karisinin öldürülüsünü sov malzemesi yapacak, Malki’den sakinacak! Inanilir gibi degil…
Simdi Malki cinayetinin çözülmesinin sirasidir. Bu isin içinde Alaattin Çakici’nin bulunmadigi görüsü dikkatle incelenmelidir. Çakici olaya dahil edilmek istenmistir. Ama cinayetin dügümünü baska karanliklarda aramak gerekir. Yanit bekleyen sorular var.
Yanit bekleyen sorular
Erol Evcil neden bu konuda sorgulanmamistir? Bunu kim nasil engellemistir?
Malki’ye borçlu olanlarin listesi esinden alinip sorusturulmus mudur? Bursali baska zenginlerimiz de Malki’den borç almislar midir? Bunlar kimlerdir? Bazi borçlarin tahsili konusunda Malki’nin esinin mafyanin ünlü adlarindan yardim istedigi dogru mudur?
Erol Evcil’in etrafindaki emekli polisle özel tim mensuplari ve itirafçilar konusunda, bunlarin iliskide oldugu ve kendilerini ülkücü olarak tanimlayan mafya tetikçileri konusunda bir arastirma ve sorusturma yapilmis midir?
Evcil’in o dönem birlikte oldugu sarkici Gülben Ergen bu konuda bir sorusturmadan geçirilmis midir? Ergen’in ev telefonlari da dinlendigine göre elde edilenler neden degerlendirilememistir?
Çakici bile Nesim Malki konusunda kendisini aldatilmis hissederken, isi onun üzerine yikmaya çalisanlar olabilir mi? Amaç nedir?
Erol Evcil, Çakici’yla birlikte Nice’de, Paris’te dolasiyor. Amaci Çakici’yi kurtarabilmek. Çünkü Evcil’in vurucu gücü, yani onu ayakta tutan, borçlarini erteleten, kredi saglayan; aba altindan gösterdigi sopa Alaattin Çakici.
Simdi bilinen bu gelismeleri, Nesim Malki cinayeti ile iliskilendirmek düz mantik olmasin sakin. Olayin arkasinda Evcil’in yani sira baskalarinin da bulunabilecegi gözden kaçmamali.
Jandarma uzmanlarinin dosyalarina baksak, bu dosyalari olusturan uzmanlari dinlesek, eldeki verileri masaya yatirsak ve çözümü öyle arasak daha iyi olmaz mi?
Nesim Malki cinayetinde birinci derecede zanli Erol Evcil, ama tetikçi Alaattin Çakici mi acaba?
Çakici’nin Malki cinayetini bildigi ve konusunca aydinlatacagi kesin. Bu nedenle Türkiye’ye getirilmesi ve konusturulmasi önem tasiyor. Türkiye Çakici’yi konusturup, bu olaylari aydinlatma firsatini kaçirmamali. Ama bu temizlikte Çakici’ya tasiyamayacagi yükler vermeye de gerek yok. Malki’nin gerçek tetikçilerini bulup ortaya çikarmak adaletin birinci görev olmali. Malki’nin öldürülmesinden kârli çikan sadece Erol Evcil midir?
Malki dosyasi için parayi izlemek gerek. Para izlendiginde gerçek ortaya çikacaktir.