CHP Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan, Eskişehir’de düzenlenen “Neden Öldürüldüler?” paneline konuşmacı olarak katıldı.

Memleket Sevdalıları Derneği (MSD) tarafından düzenlenen “Neden Öldürüldüler?” adlı panele konuşmacı olarak katılan Özkan, salonu dolduran vatandaşlar tarafından ayakta alkışlanarak karşılandı. Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panele Tuncay Özkan’ın yanı sıra CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, MSD Eskişehir Şube Başkanı İbrahim Şavlukbaş ve CHP Eskişehir eski İl Başkanı Nihat Çuhadar’da hazır bulundu.

Açılış konuşması yapan MSD Eskişehir Şube Başkanı İbrahim Şavlukbaş, Tuncay Özkan’ı Eskişehir’de ağırlamaktan memnuniyetini dile getirerek, geçtiğimiz günlerde dernek kapısına bırakılan bir mektubu okudu. Bir hafta önce yapılan basın açıklamasının ardından mektubun bırakılmasını manidar bulduğunu belirten Şavlukbaş, “Demek ki biz bir şeyler başarmışız ki bazı çevreler rahatsız olmuşlar. Biz bunlara maalesef kulak asmayacağız, çünkü yapacak daha çok işimiz var” şeklinde konuşarak bırakılan mektuba tepkisini gösterdi.

Şavlukbaş’ın konuşmasının ardından söz alan Tuncay Özkan ise konuşmasına Eskişehir’in kendinde farklı bir yeri olduğunu vurgulayarak başladı. Özkan, “Eskişehir benim için çok farklı bir yer. Yüreğimin bir ucu hep Eskişehir’e yanıktır. Aşkımıza hep karşılık gelmiştir Eskişehir. Özgürlüğümü de sizin sevginiz ve azminize borçluyum, hepinize çok teşekkür ederim. Sizin sevginiz ve azminiz olmasa, bizi o karanlık odaya sonsuza kadar kapatacaklardı, tıpkı Türkiye gibi” diyerek izleyicileri selamladı.

Konuşmasına Şavlukbaş’ın elindeki mektup ile ilgili devam eden Özkan, mektubu yazan kişiye seslenerek daha çok kitap okuması gerektiğini tavsiye etti. Mektupta yazanların birçoğunun eksik bilgiyle yazıldığını ifade eden Özkkan, “Mektubu yazan arkadaş Anıtkabir’e gitsin orada Atatürk’ün okuduğu kitapları bir görsün istiyorum” şeklinde konuştu.

Panelin oluşmasında Uğur Mumcu’nun İzmir’in Dikili ilçesinde yaptığı bir konuşmada söylemiş olduğu sözlerin etkisi olduğunu ifade eden Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünkü konumuza yönelik olarak Muammer Hoca’yı yakından tanıdım, Abdi İpekçi’ye yetişemedim. Muammer Aksoy’u tanımaktan büyük mutluluk duyuyorum. Uğur Mumcu’nun Dikili’de verdiği bir konferans var. Aslında bu konferansın ana başlığını oluşturan “Neden öldürüldüler?” sorusunun yanıtı, Uğur abinin bu sözlerinde saklıdır. Sevdamız bir başka insanın sevdasıysa, düşünüz bir başka insanın düşüyse ve siz o sevda için yollara düşmüşseniz elbette öldürülürsünüz, cezaevlerinde süründürülürsünüz. Ama kazanım çok önemlidir. Baskıyla karşılaşırsınız ama karşılığında alacaklarınız hiç bir parayla alınamayacaktır. Onun karşılığı da adalettir, özgürlüktür, aşktır. Özgürlük için mücadele edenler asla yenilmezler. Onun için Uğur Mumcu’lar, Muammer Aksoy’lar, Abdi İpekçi’ler yenilmeyecekler. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Muammer Hoca ile ilgili yazdığı rapora göre, evine girmek üzereyken üst katta saklanan iki İranlı diplomat öldürdü. Bu diplomatlar cinayetten sonra ülkeyi terk ettiler. Bunlarla ilgili devletler arası Türkiye’de yeniden görevlendirildiler. Suikastların arasında beşi çok önemli. Dosyaları yakından takip ettiğim için sizlere bunlar ile ilgili bilgi aktarmak istiyorum. Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Çetin Emeç. Bu dosyalar hep dış bağlantılı, dış kaynaklı, dış terör odaklı dosyalardı.”

Özkan, konuşmasına dosyalar hakkında bilgi vererek devam etti.