20.10.1998
1996 yili baharinda Malki’yi, Çakici destekli Evcil’in öldürttügü ortaya çikarilmisti. Ancak olay sumenalti oldu. Simdi Vali Tasanlar’in, Çaglar’in ve bazi polis ile savcilarin konusmasi gerekiyor
Malki cinayetiyle ilgili olarak bu kösede aylardir yazdiklarimin dogrulugunu polisin birkaç gündür yaptigi operasyonlar ve açiklamalar ortaya koydu. Nesim Malki’yi öldürten Erol Evcil’di, tetigi çekenlerse Evcil’in yanindaki polis ve ülkücü kökenli çete mensuplariydi.
Peki ama polis bu cinayeti bugüne kadar neden aydinlatamadi? Sistem nerede tikandi? Aslinda, 28 Kasim 1995 günü Bursa’da öldürülen Nesim Malki’nin cinayet sorusturmasinda 1996 yili baharina gelindiginde bilinmeyen hiçbir sey kalmamisti. Çünkü yapilan dinlemeler göstermisti ki, cinayeti Erol Evcil ve adamlari islemisti. Bu konuda o zaman Istanbul Emniyet Müdürü olan Orhan Tasanlar’a cinayetin azmettiricisi olan Erol Evcil’in yakalanmasi gerektigi cinayet masasi dedektifleri tarafindan aktarilmisti. Hatta Tasanlar Istanbul Emniyet Müdürlügü’nden Bursa Valiligi’ne atandiktan sonra da Evcil ile ilgili bulgular konusunda haberdar edildi. Sadece Tasanlar mi? Hayir, o dönem Emniyet Genel Müdürlügü’nde bulunan üst düzey yetkililer ile Bursa Emniyeti’nde görev yapan polislerin büyük bir kismi Evcil ile ilgili gelismelerden haberdardilar.
Evcil’e dokunamadilar
Olayla ilgili sorusturmayi yürüten jandarma yetkililerinin de elinde Evcil’le ilgili bilgiler mevcuttu. Ama ne olduysa bunlarin hiçbiri yürürlüge konulmadi. Her sey unutuldu. Sumenlerin alti bu konudaki bilgilerle doldu.
Olay çözülmüstü. Ama Çakici destekli trilyoner isadami Erol Evcil’e kimse dokunamadi. Bu yüzden olayin çözümü bir sey ifade etmedi. Erol Evcil ‘Saygin bir isadami’ olarak, üç uçagina aldigi politikacilar, emniyet müdürleri ile birlikte Türkiye’yi dolasti. Dünya turuna çikti. Banka satin almak için adam vurdurttu. Alaattin Çakici’yla birlikte haraç topladi. Herkes ona göz yumdu. Bursa sanki, Türkiye Cumhuriyeti’nin degil de baska bir ülkenin topragiymisçasina oradaki devlet memurlari, güvenlik görevlileri, adalet adamlari öylece sus pus kaldilar. Bursa’da devlet, Çakici yakalanip, Evcil de Türkiye’yi terk edince ortaya çikti. Ne aci degil mi? Malki cinayeti 1995’te olaydan hemen sonra çözülebilecekti. Ancak pislik pislikle bulustu. Türkiye pis kokularin içinde yillarca debelendi durdu. Simdi Malki cinayetini çözdüm diyen Bursa Valisi Orhan Tasanlar’in, bu iki buçuk yillik gecikmenin nedenini makul ve mantikli bir sekilde açiklamasi gerekiyor.
Erol Evcil’in hakkinda Ankara merkezli bir sorusturma yürütülürken nasil olup da bu kadar rahat bir sekilde yurtdisina çiktiginin anlatilmasi gerekiyor. Bursa Emniyeti’nin önemli kadrolarinin nasil olup da Erol Evcil’in yanina transfer olduklarinin açiklanmasi gerekiyor. Evcil çetesinin Bursa’da nasil izlenmediginin ortaya çikartilmasi gerekiyor. Milyonlarca dolar haraç toplanirken Bursa Emniyeti bu olaylarin farkina varamiyor. Bunun izahi lazim.
Malki’nin dostlari!
Bugün Izmir Emniyeti’nde görevli olan üst düzey polis yetkilisinin her ay Evcil’den aldigi iki yüz milyon liranin açiklanmasi gerekiyor. Bursa’da savcilarin özelestiri yapmasi gerekiyor. Malki’nin borç verdigi pek çok sanayici var. Bunlarin arasinda dört ünlü ad hemen öne çikiyor. Bu dört kisi borç ve yeni banka iliskileriyle olaylarin aydinlanmasinda verecekleri bilgilerle birbirlerini tamamlayacaga benziyor. Bunlar, Cavit Çaglar, Erol Evcil, Hayyam Garipoglu ve Korkmaz Yigit.
En ünlüsü Çaglar
Bunlarin arasinda en ünlüsü sanayici-politikaci Cavit Çaglar’in artik konusmasi gerekiyor. Cavit Çaglar’in Malki’ye borcu var miydi? Varsa ne kadardi? Evcil ile Çaglar’in iliskilerinin boyutu neydi? Bunlar anlatilmali. Anlatilmali ki gerçeklerin yerini senaryolar almasin. Çaglar’a ve ogluna yönelik suikast girisimini polis ortaya çikartti. Çaglar’a suikasti Alaattin Çakici ne amaçla gerçeklestirmek istedi? Bu istegin arkasinda Erol Evcil bulunuyor muydu? Erol Evcil’in Çaglar’a olan borçlarinin tutari nedir? Erol Evcil, Malki’nin öldürülmesinin ardindan, bu cinayet olayina Cavit Çaglar’in adini karistirabilmek için neden bu kadar büyük çaba sarfediyor?
Bu sorular yanitlandiginda Türkiye’de is dünyasini bogan mafya sarmalinin boyutu ortaya çikacak. Bu mafya sarmalinin etkisinde kalanlar sadece Bursali isadamlari degil, Istanbul’un, hatta Türkiye’nin büyük isadamlari da bu kiskacin içinde.
Örnegin Çukurova Grubu’nun sahibi olan Mehmet Emin Karamehmet, Alaattin Çakici’nin haraç talebiyle karsi karsiya kalmistir. Pamukbank’in kendisine satilmasini isteyen ve bu nedenle tehditler yagdiran Çakici, bu isteginden vazgeçmek için 20 milyon dolar haraç istemistir. Türkiye bu haraç mekanizmasini ortadan kaldirmak zorundadir. Adaletin is dünyasini ve kamu vicdanini mafyanin elinden kurtarmasinin zamani geldi de geçti bile.
Bu sorular ve olaylar bir bir aydinlandiginda bu isleri çözmekle görevli olan güvenlik ve adalet görevlilerinin ellerini kollarini baglayan gerekçeler ortaya çikacaktir. Türkiye’nin tikanan damarlari açilacaktir. Bu konuda herkes konusmalidir. Çetelerle mücadelede yol alinmasi için suskunluk asilmalidir. Bu en çok, is dünyasini rahatlatacaktir.
Bugün Çakici’nin, yarin bir baskasinin haraç talepleriyle karsi karsiya kalmak istemiyorsak, adaletin önündeki engelleri kaldirmak zorundayiz.