02 Eylül 2003
Amerika açısından Irak müdahalesinin iki meşru nedeni vardı. Bunlardan birincisi Irak’ın elinde bulundurduğuna inanılan kimyasal silahlardı. Diğeri de doğrusal bir bağlantısı olmasa da Irak’ın terör örgütlerine ve Amerika’ya karşı girişilen terör olaylarına destek verdiği iddiasıydı. Kimyasal silahların varlığı iddialarının bir yalan olduğu artık Birleşmiş Milletler tarafından da tescillendi. Irak’ta kimyasal silah yok. Amerika bu önemli kozunu yitirdi. Elinde bu işgal girişimini meşru sayacağı bir tek olgu var o da terör. Irak’ın El Kaide başta olmak üzere radikal terör örgütleriyle de bir bağlantısının bulunmadığı, olmadığı görülüyor. Ama Irak içinde terör örgütleri var. Bunlar arasında en ön planda olan PKK ve yandaşları. Ama Amerika orada olanları seyretmekle yetiniyor.
Meşruiyet
Terörle mücadele için Amerika’dan, gelip Irak’ı işgal eden Amerikan askeri güçleri ile İngiliz askerleri, meşruiyetlerini tartışılır kılacak olaylara yol açıyorlar. Irak içine terör ile mücadele ediyorum diye gelip, orada benim teröristim iyidir, bataklığına saplanan Amerika ve İngiltere, yarın hangi yüzle Türkiye’ye ve dünyaya terör ile mücadele ettiklerini söyleyecekler? Artık terör ile mücadelede Amerikan görüş ve uygulamalarında görülen boşluklar, teröristleri de terörü de şımartır oldu. Yarın Amerika bunun acısını tekrar yaşar. Bunu engellemenin yolu terör karşısında topyekun mücadeledir. Nereden ve kimden geliyorsa, hangi amaca yöneliyorsa yönelsin, teröre karşı olunmalıdır.
PKK kampları
Kuzey Irak’ta PKK kampında, çocuklardan biri, el bombası artığını Amerikan askerlerinin üzerine atmış. Sonuçta Amerikalılar gelip siyasi görüşmeler yaptıkları PKK’lıların kamplarını aramışlar. Orada iki kamyon dolusu silah bulunmuş. Sonuç ne mi? Amerikalılar kendilerine yanlışlıkla o bomba artıklarının atıldığını saptamışlar! Silahları teröristlerde bırakıp bölgeden çekilmişler. İşte Amerika’nın terör ile mücadelesi. Terörist namlusunu Amerikan tarafına doğrulttu mu kıyamet kopuyor, namlu başka tarafa yöneldi mi, bırakın ne olursa olsun. Bu kafa mı terör ile mücadele edecek.
Irak savaşı
Irak’ın işgalinden önce bu savaşın petrol ve enerji yataklarını ele geçirme savaşı olduğunu hep yazdık. Hatta bu konuda belgeleriyle ‘Entrikalar Savaşı’ kitabını yazdım. Neden mi? Çünkü bunun bir terör savaşı olmadığı ortadaydı. Bu enerji paylaşımı savaşıydı. Ama kanlı ve kara bir bataklık haline dönüşen Irak, bu haliyle ne Amerika’nın ne de İngiltere’nin işine yarar. Olaylar daha da tırmanacaktır. Bunun sonucunda bölgesel terör de artacaktır.
Amerika, Türkiye’ye istediklerini yaptırmak konusunda nasıl IMF’yi kullanıyorsa, yarın bu noktada şimdiden hareketlenen PKK terörünü de kullanmak mı istiyor?
Kürtler yanlış yapmamalı
Bakın Türkiye’de PKK’nın terör eylemlerinin sayısı ve niteliği nasıl da artmaya başladı. Bunun arkasında Kuzey Irak’ta korunan ve kollanan PKK var.
Şimdi Türkiye, Kuzey Irak’ta istediği gibi davranamıyor, Amerikan dostları var! Ama PKK’nın da dostluğunu kazanan Amerika, PKK’nın kamplarına, silahlarına, saldırılarına ses çıkartmıyor. Ne olacak? Bundan sonrası Amerika ve İngiltere’nin terör konusundaki tutumlarının sınavıdır. Bundan sonra bir yandan PKK terörünü besleyip, onların silahlı güç olarak kalmasını sağlayıp, sonra da siyaseten onların yanında yer almak mı Türk-Amerikan stratejik ortaklığı olacak? Stratejik ortaklık PKK’nın Türkiye’de siyasallaşarak, Kuzey Irak’ta oluşturulacak Kürt devletinin Türkiye ayağını kurması için şımartılması mı olacak? Yanlış yapıyorlar. Kürtler de yanlış yapıyor. Irak, İran veya Türkiye, nerede olursa olsun barışı bırakan Kürtler, içinde bulundukları halkların kin ve düşmanlığını kazanır. Bundan hep kaybettiler, yine kaybederler. Türkiye bir şey yapmasa da yarın Araplar ve Şiiler Kürtler’i cezalandırır. O zaman kaçmak için Türkiye ve İran kapılarına biriktiklerinde ne olacak?