11.12.1998
Tuncay ÖZKAN
Ömer Lütfü Topal; kumarhane, uyusturucu kaçakçiligi ve rüsvete dayali devlet parasi yeme ‘imparatorlugunu’ kan ve gözyasi üzerine kurdu. Yaninda tetikçiler, polisler, bakanlar, bürokratlar, yargi adamlari, noterler, uluslararasi kumar ve kaçakçilik tekellerinin adamlari bulundu. Ona yön verdiler.
Aslinda Ömer Lütfü Topal’in bugüne kadar, saptanamayan adami kalmamis gibidir. Adamlarinin o kadar çok bulasikligi vardir ki, hemen hepsi bir dava dosyasindan adliyeye baglidir. Geçenlerde oturup bu dosyalar üzerinde biraz çalisinca gördüm ki, Topal ‘çetesinin’ adlari belli. Dava dosyalarina göre iste Topal’in adamlari:
Uyusturucu kaçakçiligi ve cinayete azmettirme: Ömer Lütfü Topal; cinayete azmettirme, gümrük, tekel kaçakçiligi, rüsvet, yardim, yataklik, sahtecilik, müessir fiil, gasp, darp, çete olusturmak: Safiye Belli, Elif Lütfiye Topal, M. Serdar Topal, Ahmet Kara, Aliye Kara, Yavuz Murat Balbal, Ihsan Karakayali, Çetin Gencer, Sami Sahin, Tanzer Özger, Süleyman Çap, Erol Aydogan, Süleyman Yalçin Ertürk, Yusuf Kayapinar, Osman Özdemir, Ferhat Öztürk, Ibrahim Sayilir, Ahmet Tezcan, Ismail Aydin, Sahan Karan, Tahsin Özgöz, Liana Kristina, Mustafa Yer, Selahattin Belli, Osman Karli, Süleyman Çiglioglu, Muzaffer Erkovan, Mehmet Alkanat, Göktug Ürektürk, Ogün Erdeniz, Fikret Balbal, Süleyman Türkmen, Senel Inanli, Ali Özcan Fidan, Ayse Arzu Tok, Mustafa Koca, Ali Sait Çap, Cevat Bal, Adem Yalniz, Osman Türk, Bilal Dal, Aydin Özsoy, Süleyman Çakir, Mehmet Özboncuk, Murat Gürsoy, Özgür Demir, Gürol Sengün, Kerim Yenidünya, Selim Ibrikçi, Erdal Serinyel, Mahir Güzel, Ahmet Koçboga, Koray Baser, M. Ertan Delikanli, Sefa Çiçekdal, Murat Sani, Ümit Bilgili.
Dinlemeye hazir misiniz?
Evet, yukardaki listede üç-bes eksik kalmis olabilir. Ama Topal’in adamlaridir bunlar. Simdi bu kadar ad arasindan birkaç kisi çikip da olan biteni anlatmaz mi? Anlatir. Ama onlari dinleyecekler buna hazir mi? Istiyorlar mi? Istiyorlarsa neredeler, nerede?
Türkiye’de neredeyse bütçesi büyüklügündeki paralarla oynayan Ömer Lütfü Topal ile ilgili olarak ortaya çikan gerçekler çok kisiyi rahatsiz edecek. Hele su yukarda adi yazili olan gruptan birileri korkularini ve aldiklari tehditleri bir kenara birakip konusmaya baslarsa o zaman büyük depremler yasanacak. Savcilarimiz bu depremleri yasatmak için ataga geçmeli.
Topal sorusturmasinda önemli bir yer tutan ama nedense bir türlü üzerinde durulup arastirma yapilmayan döviz bürolariyla ilgilenilmelidir. Topal’in ortalarda gözükmeyen, suikasttan birkaç ay önce yurtdisina 17 milyon dolar çikardigi saptanan ortagi Ruven Gavrieli’nin nerede oldugu, ne yaptigi iyi arastirilmalidir. Topal’in Ankara’daki rüsvet çarkini çeviren ilk ad Ayla Kara idi. Sonra Aliye Kara devreye girdi. Ankara Ekspres Döviz Bürosu, Kara’nin yönetiminde çalismisti bir süre. Yanilmiyorsam Topal ile akrabalik bagi da vardi.
Topal olayinda karsimiza çikan döviz bürolari ile kumarhanelerin arasindaki iliski zinciri nerelere varir? Bunlar neden arastirilmaz? Ama olaylara yüzeysel bakma aliskanligimiz, gerçeklere ulasmamizi engelliyor.
Döviz büfeleri ile tefecilik faaliyeti arasindaki baglantilara bakilsa, kumarhanelerle iliskileri arastirilsa ortaya inanilmaz büyüklükte kara para hesaplari ve rüsvet çarklari çikacaktir. Kuskunuz olmasin.
Slogan ne diyor:
Susma, sustukça sira sana gelecek.
Evet, Türkiye’de pislige bulasmayan sesli ya da sessiz çogunluk konusmazsa, namussuzlar kadar cesur oldugunu, korkusuz oldugunu, arastirdigini, sorunlara ve olaylara sahip çiktigini göstermezse karanliklarin aydinlanmasini beklemek bosunadir. Onun için yurttas inisiyatifi önemlidir. Yurttas olmak önemlidir. Savcilar da, polisler de, yukarda adlari yazili olanlar da yurttaslardir. Herkes yurttaslik görevini yapmalidir. Bu görevin ertelenmesi mümkün degildir.