21. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan hakkında tahliye kararı verdi. Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan, tahliye kararını duyunca Twitter’da ”Kavuşuyoruz… 1994” diye yazdı. Tuncay Özkan, 1994 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu. Özkan, saat 17:00’de Silivri Cezaevi’nden çıktı. Tuncay Özkan’ın ilk sözü ‘6 yıl sonra merhaba’ oldu. Eşine ve kızına sarılan Özkan, ”Ben 14 yaşında bıraktığım Nazlıcan’ımı bugün 21 yaşında geri alıyorum” dedi.

6526 sayılı yasa ile kapatılan ÖYM ve TMK 10’la yetkili mahkemelerde uzun tutukluluk süresinin de 10 yıldan 5 yıla inmesiyle Ergenekon davasında ağırlaştırışmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, tahliye edildi.

TUNCAY ÖZKAN CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Dün saat 17.00 sıralarında Silivri Cezaevi’nden çıkan ve ilk iş eşine ve kızına sarılan Tuncay Özkan, şunları söyledi:

6 yıl sonra merhaba. Siz rahat çalışın, ben buradayım özgürlüğü birlikte paylaşacağız. 6 yıl sonra Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun içinde olmamasını çok isterdim. Ama bugün dışarda yaşananlar Türkiye’nin bulunduğu duru8m bizim uğradığımız zulümden daha vahimdir. Öc alma duygusu içinde değiliz. Biz bugün kindar ve zulümle dolu bir dönemin sonlandırılması için buradayız. Türkiye yapayalnız bırakılmıştır, uçurumun kenarındaki ülke tablosudur.

Kimseyi ötekileştirmeden sevgiyle. Beni öldürülemediğim için 1996 yılından 2007 yılan kadar 5 suikast geçti başımdan. Öldüremediler, hapse attılar. Soruyorum suçum nedir diye. Özkan’a suçunun söylemeyin demiştir. Yarı beline kadar kürsüden sarkarak suçunu en iyi kendi bilir demiştir, bunlar mahkeme kayıtlarında var. Şeytanla yatağa girdiler, çarpılarak çıktılar. Bu çetenin içinde bulunduğu tablo nettir. Canımıza kıymak isteyenler Ankara’dakilerin en yakınındadırlar.

Tuncay Özkan’ın varlığı bu ulusun varlığına armağandır. Ne bu ülkeyi dibe sürüklemek isteyenlerden korkmayız. Bu karanlık geçecek. Ben 14 yaşında bıraktığım Nazlıcan’ımı bugün 21 yaşında geri alıyorum. Nazlıcan bu ülkeye armağandır. Eşimle nihayet kavuşabildim.

Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan ise ”6 senedir mücadele ediyoruz, gerçeği anlatmaya çalışıyoruz. Bugünkü konumda da kararlar siyasi olabilir. Herkese fazla gelmeye başladı. 61 gazeteciden bir tanesi çıkmış oldu. Tutuklu öğrenciler içeride, zulüm devam ediyor. Bütün bunların düzelmesi için güneş doğar diyorum” dedi.

ÖZGÜRLÜĞE MERHABA

Silivri’den ayrılan Tuncay Özkan, eşi ve kızıyla çektirdiği fotoğrafı Twitter’da paylaştı ve ‘Özgürlüğe merhaba’ yazdı

Tuncay Özkan cezaevinden çıktı

Nazlıcan, babası Tuncay Özkan ile birlikte selfie pozu vererek Twitter’dan paylaştı.

Tuncay Özkan cezaevinden çıktı