Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi Tuncay Özkan, güvenlik paketine ilişkin “Sorgusuz sualsiz göz altına alma, arama el koyma hakkı veren, valiye yargı yetkisi veren bir paketin yasalaşması durumunda Türkiye çöl olur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi Tuncay Özkan, güvenlik paketine ilişkin “Sorgusuz sualsiz göz altına alma, arama el koyma hakkı veren, valiye yargı yetkisi veren bir paketin yasalaşması durumunda Türkiye çöl olur” dedi. Özkan, gazetecilerin gözaltına alınmasına da “Hiç kimse özgür düşünmekten alıkonulamaz” ifadelerini kullandı.

CHP Ereğli İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Birlik beraberlik’ gecesine katılmak için gelen Tuncay Özkan, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

“PAKETİN YASALAŞMASI TÜRKİYE’Yİ ÇÖL EDER”

Güvenlik paketini eleştiren Özkan, “Güvenlik paketi bireyin özgürlüğünü toplumun ilerleme aşkını ortadan kaldıracak bir pakettir. Sorgusuz sualsiz göz altına alma, arama el koyma hakkı veren, valiye yargı yetkisi veren bir paketin yasalaşması durumunda Türkiye çöl olur. Bu çöl yaratıcıcılarını da yutar. Ama bunun bedelini hep beraber öderiz. O yüzden özgürlüklerimizi savunmaya Türkiye’yi savunmaya bütün yurttaşlarımızı ve sivil toplum örgütlerini Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte bu pakete engelleme girişimlerine destek vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

“HİÇ KİMSE ÖZGÜR DÜŞÜNMEKTEN ALIKONULAMAZ”

Gazetecilerin gözaltına alınmasına yönelik ise Özkan şunları söyledi; “Kimse düşüncesini açıkladığı için sorguya tabi tutulamaz. Hiç kimse özgür düşünmekten alıkonulamaz. İnsanlar elbette ki yargılanabilir. İnsanlar hakkında suçlama olabilir. Ama bu yargılamalar tutuksuz hızlı ve adil yapılmak zorundadır. O nedenle ben Hiç kimse için şu an tutuklu bulunan arkadaşlarımız için de kötü bir şey söylemem. Onlar içinde adalet istiyorum. Onlar da mutlaka adil yargılanmalılar. Burada ki temel sorun şudur. Eğer Türkiye Cumhuriyeti, rakiplerini hukuk eliyle batırma çabasına devam ederse adaletten geriye hiç bir şey kalmayacak. Biz adaletimizi hukukumuzu savunmak ve kurtarmak zorundayız”