19.11.1998
Neden PKK’nin da finansmaninda önemli rol oynayani uyusturucu kaçakçiliginda ele geçirilen en büyük miktarlar olan Lucky-S ve Kismetim-1 gemilerinin Bursa baglantilari arastirilamiyor?
Tuncay ÖZKAN
——————————————————————————–
Hepimizin akli Roma’da. Abdullah Öcalan’in iadesinde. Ama PKK ve Abdullah Öcalan’i besleyen çarklari durduramadigimiz ve ugradigimiz terör saldirisinin boyutlarini açiklayamadigimiz sürece ne yazik ki sorunla mücadelede sinifta kalmaya devam edecegiz. Uyusturucu, terör, faili meçhul cinayetler, kara para ve bunlarin devlet içindeki çete uzantilari ne yazik ki PKK ve diger terör örgütlerinin gücünü artiran olgular.
Avrupa ve Amerika’da yaygin olan kani, özellikle uyusturucu ve siyasi cinayetler konusunda Türk bürokrasisinin örgütler bazinda önemli destek verdigidir. Bu kaniyi degistirecek sey baslatilan temizlik harekâtinin sadece tetikçiler degil, patronlari ve arkalarindaki siyasi-ekonomik güç odaklarina kadar uzanmasi ve suçlularin adalet önüne çikartilmasidir. Bunu yapamazsak Apo ve diger uluslararasi terörist ve suçlularla mücadelede yanimizda destekçi bulamayiz.
Türkiye’de yeni hükümet olusturma çabalarinin sadece iktidar degisikligi yaratacak ‘siyasi’ beklentiyle sinirli kalmayacagi gözükmektedir. Bugün köseye sikisan kara para patronlari iktidar degisimini kendilerini kurtaracak siyasi platformun yaratilmasi amaciyla kullanmak istemektedirler. Çankaya hükümeti formülü için çabalayanlarin büyük kismi, bazi karanlik adlarin yeni hükümete bakan olarak sokularak kurtarilmasi amaciyla hareket ediyorlar.
Türkiye elindeki firsatlari iyi degerlendirmelidir. PKK, hayali ihracattan, uyusturucu parasinin aklanmasina, kamu bankalarinin soyulmasindan tesvik vurgununa kadar her türlü soygunda irticaci örgütlerle birlikte en büyük payi alan gruptur. Bunu anlamadigimiz ve suçlulari ortaya çikartamadigimiz sürece mücadelede basari saglayamayiz.
Önemli kaynak uyusturucu
Maliye Bakanligi’nin incelemelerinden kurtulabilmek için siyasilerin kapilarini asindiran patronlar, inceleme kurullarinda satin alamayacaklari yurtsever memurlar karsisinda titreyen kara para baronlari, onlarin üstünde baski için siyasi güç arayisindalar. Ama baslatilan bu kavgada istediklerini elde edebilmeleri çok güç. Çünkü ok yaydan çikti artik. Türkiye pisliklerden arinacak. Bu anlamda sivil örgütlere büyük görev düsüyor.
Yeminli Mali Müsavirlik Odasi denetim konusunda yaptigi panelin tutanaklarini ve hazirladigi denetim modelini bir de kendisi için uygulamaya koyarsa, baski altina alinmak istenen inceleme elemanlari açisindan büyük yarari olur. Oda, kayitlarina bir baksin; kumarhanecilerin, kara para-naylon fatura holdinglerinin pisliklerini kimler örtmeye çalisiyor?
Türkiye’nin temiz yönetim idealinde, yeminli mali müsavirlerin hiç mi katkisi olmayacak? Sümen altinda tutulan, saklanan belgeler bir ortaya çikartilsa bakin ne depremler olur. Naylon faturali, uyusturucu parasi aklamali, çekmecelerinde kan bulasigi servetler barindiran onlarca kisi Türkiye’yi terk etmek için yol ararlar.
Türkiye’de terörün finansmaninda kullanilan en önemli kaynak uyusturucudur.
Sehmuz Das Türkiye’de uyusturucu ticareti yapan önemli kaçakçilardan biriydi. Lucky-S gemisinde ele geçirilen tonlarca uyusturucu maddenin sahiplerinden birisi olarak takip altinda tutuluyordu. 1992 Eylül ayindan itibaren telefon konusmalari mahkeme karariyla dinlemeye alinmisti. 1992 yilinin 26 Aralik’inda, yeralti dünyasinin ünlü adi Drej Ali’nin (Ali Yasak) dügününe giderken arabasi çarpraz atese tutuldu ve öldürüldü. Das bir yandan PKK’ya uyusturucu konusunda haraç öderken, ayni zamanda PKK itirafçilarina kucak açmisti. Itirafçilar yaninda çalisiyordu.
Das, öylesine bir zamanda öldürüldü ki, Lucky-S gemisi uyusturucu yüküyle yola çikmisti. Das öldürülünce elde ve takipte olan bir uyusturucu taciri konusturulmaktan alikonmus oldu. Çünkü Lucky-S ve Kismetin-1 gemileri tonlarca uyusturucu tasiyordu ve bunlarla ilgili en önemli bilgileri verebilecek kisi polis ekip otosunun hemen yaninda öldürüldü.
Bu cinayeti bu iki gemideki mallarinin yakalanacagini anlayan uyusturucu baronlari ile onlarin yakin iliskide bulundugu çevrelerin gerçeklestirmesi akla yatkin. Kendilerini ele verecek kisiyi; Sehmuz Das’i ortadan kaldirdilar. Böylece kendilerini garantiye aldilar. Lucky-S gemisinin patronu olarak Das, Halil Havar ve Sevket Çubuk adlari ortaya çikti. Havar ve Çubuk’un yaninda veya üstünde kisilerin patron oldugu gerçek. Bunu dönemin Istanbul Emniyet Müdürü olan ve operasyonu gerçeklestiren Necdet Menzir de söyledi. Ama nedense gerçek patronlara hâlâ bir türlü ulasilamadi.
Çünkü Das, faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Digerleri konusmadi.
Das’in oglu Nejat Das da yurtdisina kaçti. O da uyusturucu dünyasiyla ilgili bildiklerini açiklamadi. Babasinin öldürülüsüyle ilgili, tonlarca tutan uyusturucunun gerçek sahipleriyle ilgili bildiklerini anlatmadi.
Bu sirada ilginç bir iddiayi da buraya aktaralim: Uyusturucunun ortaklarindan Sevket Çubuk silah ruhsati sahibiydi. Acaba ruhsatini hangi siyasimizin araya girmesiyle almistir dersiniz? Bunu ortaya çikartmak savcilarin görevi olsa gerek.
Kismetim-1 gemisi de PKK’nin önemli finans kapilarindan birini olusturan uyusturucuyla agzina kadar yüklüydü.
Bursa’da ne var?
Gemi sikistirilinca, bir de aniden patlayan firtina çikinca batti.
Tonlarca uyusturucu gemiyle birlikte denize gömüldü. Gemi batinca gerçek suçlular da ortaya çikartilamadi.
PKK baglantisi kesin olan uyusturucular denize, suçlular yurtdisina gitti.
Uyusturucu ve PKK baglantilari kesin olan iki kaçakçi Aziz Dervisi ile Hüseyin Baybasin arasindaki iliski zamaninda ve tam olarak kurulamadigi için de gemideki malin sahibine ulasilamadi.
Ilginç olaylar dizisi bu operasyonda da ortaya çikti. Uyusturucunun sahiplerinden ve kaçakçiligin organizasyonunu yapan Sehmuz Das karargâhini Bursa Çelik Palas Oteli’ne kurmustu. Çelik Palas Oteli’nden yaptigi telefon konusmalariyla geminin bosaltacagi 14 ton agirligindaki uyusturucunun sagsalim Bursa’ya ulastirilmasina çaba gösteriyordu.
Das, bir depo tutmustu. Tam 14 ton agirligindaki uyusturucuyu alacak bir depo. O depo da Bursa Karacabey’de tutulmustu. Ama nedense ne Karacabey’deki depo, ne de Bursa bu olaylarin arastirilmasinda gündeme gelmedi. Mahkeme dosyalarina bu baglantilar yansimadi. Neden?
Bursa’da ne var ki suç ve suçluyu arastirmada büyük sikintilar yasaniyor? Niçin kara para ve diger suçlarda Bursa merkez haline gelmis? Neden PKK’nin da finansmaninda önemli rol oynayan uyusturucu kaçakçiliginda ele geçirilen en büyük miktarlar olan Lucky-S ve Kismetim-1 gemilerinin Bursa baglantilari arastirilamiyor?
Sehmuz Das organizasyonlarini Bursa Çelik Palas’tan yaptigina göre:
1- Bursa’da kendisine yardimci olanlar kimlerdi?
2- Çelik Palas’ta kaldigi süre içinde 20 tonu asan iki gemideki uyusturucularla ilgili olarak Bursa’da kimlerle temas etti?
3- Karacabey’de tutulan depo kimindi, kimler tarafindan tutuldu, depo yeri olarak neden Karacabey seçildi?
4- Sehmuz Das kimler tarafindan, niçin öldürüldü? Bu ölüm olayinin uyusturucu baronlariyla ilgisi nedir?
Bursa’yi üs olarak edinen uyusturucu tacirleriyle kara para tacirleri arasinda bir baglanti var miydi? Örnegin Nesim Malki, Erol Evcil ile Sehmuz Das ve Bursali ünlü isadamlari arasinda bir iliski var midir?
5- Tonlarca uyusturucunun ortaklari arasinda bulunan Sevket Çubuk, Bursali hangi siyasilerin yakinidir? Silah ruhsatini nasil almistir?
6- Bursa’ya 1990 yilindan bu yana atanan vali ve emniyet müdürlerinin tayinlerinde kimler etkili oldu?
Örnegin, bugünkü emniyet müdürünün atanmasinda kimler etkindi? Emniyet müdürü atanmasi sirasinda Erol Evcil ile görüstü mü? Ya da Evcil ile görüsmeden önce baska isadamlariyla da görüstü mü?
Bu sorular yanitsiz birakilmamalidir.
Uyusturucu ve kara paranin arastirilmasinin önemi büyüktür. Çünkü tonlarca uyusturucunun satisindan gelen paranin kullanildigi yerlerin basinda PKK’nin finansmani gelmektedir. Bunlarin aydinlanmasi Türkiye’de hem gerçek suç liderlerine ulasmamizi, hem de çetelerin çökertilmesi, bölücü terörün yok edilmesi olanagini saglar. Abdullah Öcalan’in Suriye’deki bankalarda tuttugu 1 milyar dolarlik servetin kaynaginin ne oldugunu saniyorsunuz?
Türkiye temiz toplum sürecinde hem bölücü terörü, hem kurumlarina musallat olan rüsvet ve irtikap çarkini, hem vatandasinin canina musallat olan çete agini çökertme firsatini yakaladi. Bunu siyasetin kirli labirentlerine kurban vermemeli. Uyusturucu tacirinin, kara para patronunun, silah kaçakçisinin, siyasi bezirgânin, çete bürokratinin kol kola girip ayni yolda ideoloji veya vatan kavramlari olmadan kosturduklarini unutmamak gerek. Onlarin birlestigi yerde bizi hiçbir sey ayirmamalidir.