09.01.2000
Vurguna ikinci tanık
İhlas’a bağlı Kristal Kola’daki borsa oyununa adı karışan Mitrani, ‘Gruba ait diğer kâğıtlarda da durum aynıdır’ diyerek manipülasyonu doğruladı
Kilit bir adam
Borsa vurgunu ve Emlak Menkul Değerler’in batışının tanıklarından Yasef Mitrani, İhlas’ın rolünü doğruladı. Kristal Kola manipülasyonunda Abdullah Yıldırım gibi ‘oyuncu’ların rolünü anlatan Mitrani, “Asıl düzenleyici Hüseyin Ortayatırmacı’ydı” dedi.
10 grubun işleri
Enver ve Mücahit Ören’in para kaynağı Ortayatırmacı’nın ardından Abdurraman Yıldırım gibi isimlerin piyasaya girdiğini söyleyen Mitrani, “Borsaya hâkim 10 grup var” dedi. Üç manipülasyon davası bulunan Yıldırım’a borsada işlem yasağı bile yok.
Tuncay ÖZKAN’ın haberi için…
‘Yalnız Kristal Kola değil’
Emlak Menkul Değerler’i batıran borsadaki Kristal Kola manipülasyonundan yargılanan Yasef Mitrani de sözlerini dün yayımladığımız Veysel Kadayıfçıoğlu gibi, İhlas’ın rolüne dikkat çekti
Tuncay ÖZKAN
İhlas Holding’le ilgili borsa manipülasyonu yazılarım üzerine gelen bilgiler, spekülatör ve manipülatörlerin cennette yaşadığını gösterdi. Hakkında üç manipülasyon davası olan, dolandırıcılıktan yargılanan ve İhlas Holding adına işlemler yapan Abdullah Yıldırım bile hâlâ borsada kâğıt alıp satabiliyor. Kendisi dün aradı ve “Ben hisse alıp satabiliyorum” dedi. Borsa Yönetimi ile SPK bu işlerle ilgilenir sanırdım. Sahipsizlik, sadece batan devletin malı olunca ortaya çıkıyor. Sıradan vatandaşın borsada kaybettikten sonra intihardan başka seçeneği yok zaten.
Bir de Türkiye Gazetesi’nde dün yayımlanan bir İhlas Holding bildirisi var. Orada söylenenleri yazılanların yanıtı saymıyorum. Yazılardan önce İhlas’ın sahibi Enver Ören ile konuşmak istedim. Yanıt beklerken, ne dediği anlaşılmayan birisi, “Siz bu haberleri yaparsanız, bizim de elimizde dosyalar ve kasetler var, onları yayımlarız” diye çıktı karşıma. Araştırdım, bu onun genel olarak başvurduğu yöntemmiş. Bir habercinin karşısına “Yayımlatmam, durdururum” kafasıyla çıkmak kadar saçma ne olabilir? Gerçek habercilikle, şantajcılar arasındaki fark burada ortaya çıkar zaten. Enver Ören ne zaman isterse, bu sütunlarda onun da yanıtları yer alır. Bu da bizim gazetecilik ilkemiz gereğidir. Çünkü bizim gazetecilik anlayışımızın beslendiği kaynaklar ilkelilik, onur, erdem ve inançtır.
Borsa vurgununun tanıklarından ve Emlak Menkul Değerler’in batışında suçlananlardan Yasef Mitrani ile görüştüm. İşte birbirinden çarpıcı ifadeler:
– Kristal Kola hisseleri 4-5 binden 40 bine nasıl çıktı, sonra 13 bin liraya nasıl düştü?
Y.M.- Hisse alıp satıyordum. Abdurrahman Yıldırım büyük oyuncuydu; İhlas kâğıtlarıyla uğraşıyordu. İhlas Holding, İhlas Ev Aletleri ve İhlas Finans’la aramızda yakınlaşma oldu. Beni işlem yaptığı Emlak Menkul’e çağırdı, hesap açtım. Kristal Kola’nın dışarıdaki hisselerinin yüzde 75-80’ini almışlardı.
– Ellerinde mi tutuyorlardı kâğıdı?
Y.M.- Evet, bir kısmı Tekstilbank, bir kısmı Emlak Menkul, bir kısmı da İstanbul Yatırım, Erciyes ve Dünya Menkul’de bulunuyordu. Kristal Kola mimliydi, işlem yapmazdım.
– Nasıl yani?
Y.M.- 4 binden gelmiş, 40 bin lira olmuş. Tekrar bedelsiz vermiş bir kısım İhlasçılar. Bir kısım da bedelli vermişler. 10 bine düşmüş, yine 40 bine çıkmış. Değeri 3-5 milyon dolarsa, 200 milyon dolarlık işlem görüyor.
– Olan küçük yatırımcıya oluyor.
Y.M.- Tabii… Bunları Kristal Kola’ya Hüseyin Ortayatırmacı sokuyor. Ortayatırmacı, Enver Ören ve Mücahit Ören’in para kaynağı. İhlas’ın tüm parasını idare ediyor. Diyelim İhlas hisse senetlerini topluyor, sonra Abdurrahman Yıldırım’ı ve onun gibileri sokuyor. Ondan sonra İhlas bünyesindeki kâğıtlar satılıyor ve İhlas’ın kasasına para giriyor.
Yıldırım’da Yaşarbank hissesi var. Hesapta 1.5 trilyon kendi paraları var. Kristal, Ege Giyim, Yaşarbank, Uzel… Dünya krizi çıkınca piyasa indi. Kristal’in fiyatları düşünce, grubun İstanbul Menkul’e 600-700 milyar borcu oldu. Dünya Menkul’e 300-400, Erciyes’e 300-400 milyar borç oluştu. Emlak Menkul’e de borç vardı. Zarardan dolayı yönetim değişti, Cumhur’dan sonra Mustafa Davran geldi. Yönetim kurulu Mesut Erkovan başkanlığında toplantı yaptı. Hisse senetlerinde 1 satıp, 95 alma öngörüldü. Zararı çıkarmak için 1 milyarlık mal satacak, 950 milyonluk mal geri alacaklardı. Böyle bir anlaşma yapıldı.
– Kiminle?
Y.M.- Yönetim Kurulu’yla. Mesut Erkovan’ın başkanlığında anlaşma yapıldı ki hisse senedini tekrar piyasaya satma imkânı doğsun. Kristal Kola 13 binlere düştü 40 binden.
– Düşerken İhlas Holding ne kazanıyor?
Y.M.- İhlas’ın işi kısa sürüyor. Malı alıyor, ellerinde de mal var. Ortayatırmacı, artı Yıldırım vasıtasıyla spekülatif hareketler yapılıyor. İhlas en tepe veya biraz aşağılarda malı satıyor, parasını alıyor. Yıldırım ve ötekiler
alıp kâğıdı bir yere götürüp kazanmaya çalışıyor. İşte Emlak Menkul olayı. Bu 1 milyara 950 milyon alım işi oturtuldu. Ne yapılıyordu, Yaşarbank satılıyordu Kristal hissesi alınıyordu, Yaşarbank satılıyordu, Ege Giyim hissesi alınıyordu. Ama bu alınırken de bir defa kâğıt yine 13 binden 30 bine çekildi. Diğer hisse senetleri, yani portföylerinde bulunan bu arkadaşların diğer hisse senetleri bunlar satılıp 1’e 95 Kristal Kola hissesi aldığın için, 1 milyarlık satıldı, 950 milyonluk tekrar Kristal Kola alındı. Ne oldu? Diğer hesaplardaki Kristal Kkola’lar yine en üst seviyeden Emlak Menkul’e girdi; batışı hızlandı ve çöktü. Bu arada diplere alış yazıldı ve Park Menkul’den hepsine mal verildi. 50 bin lota yakın. Yani 1.5-2 trilyonluk mal alındı. Diğer aracı kurumlardaki bütün malların hepsi, Kristal Kola’nın tamamı Emlak Menkul’e yıkılmış oldu. Hepsi de yıkılmış oldu. Benim 39 milyar borcum vardı 120 milyarlık para gönderdi. Mustafa Davran; yeni genel müdür benim hesabım borçlu olmadığı halde usulsüz bir şekilde benim hesaptaki parayı gitti Nevzat Yıldırım’ın hesabına girdi.
– Peki borsaya hâkim kaç grup var?
Y.M.- 10 tane. Kötü bir piyasaya karşı koyamazlar ama genelde etkilerler.
– Nasıl faaliyet gösteriyorlar?
Y.M.- Bir ara Kristal Kola’yı Coca Cola’nın almak istediği gibi dedidokular vardı piyasada… Haberler yapıldı. O haberlerle ilgili birtakım şeyler yapmışlardı bir ara.
– Kristal 13 bin lirayken 40 bine çıktığında İhlas bunun yüzde kaçını kâr olarak almıştır?
Y.M.- Kâr olarak değil de, hisseden kasaya giren para olarak düşünmek lazım. Şimdi boş olarak bir yerde hisse senetleri var ortakların. Tabii bunu satmak lazım. Diyelim kâğıt 5 bin lira; o fiyata satamazsın. Satarsan 1 lira olur. Yükseltilir ve yüksek fiyattan verilir; şirket kasasına para girer.
– Peki İhlas bunu sürekli yapar mı?
Y.M.- Genelde İhlas Holding yapıyor bu tip hareketlerde bulunuyor.
– İhlas yönetimiyle temasta olmadan Emlak Menkul böyle bir işlem yapabilir mi?
Y.M.- Eee tabii Kristal Kola’da. Bu kombine bir olay. Kademelerde bazı alıcılar var, satıcılar da yazılıdır. Alıcı da, satıcı da sizsiniz. Satışları alıyorsunuz ama sizin satışlarınız onlar. Kâğıt yükseliyor. En yüksek seviyeden piyasaya veriyorsunuz.
– Spekülatörlerle yaptığınız toplantılara İhlas’tan kimse katılır mıydı?
Y.M.- Ömer Celeb. Enver Ören’in ortağının oğlu. Veysel’le (Kadayıfçıoğlu) çok samimiydi. Beni Veysel’le tanıştırdı. İhlas Ev topluyordu. İhlas Ev’i 2 bin 500 liradan Ortayatırmacı toplamıştı; 5-6 bin liraya getirdi. Sonra Yıldırım başladı almaya, ben de aldım; 10 bin 11 bin liraya çektik. İhlas’tan satış geliyordu. Yani reel olarak tabii onların maksatlı olduğu için 9 binde 10 binde İhlas’tan satış bayağı geldi. Parayı alıp çıktılar. Sonra anlaşmalar yaptı Abdurrahman bazı insanlarla, ki bu hisseleri yabancı bir aracı kuruma satılacak diye. O zamanlar Veysel Bey 200 bin dolar komisyon verdi yabancı kuruma. Bu yabancı alış hiç bir zaman gelmedi. Paravan bir şirket. O da yurtdışında alıcı buluyor… Sanal, gerçek hiçbir şeyi yok. Tabii 200 bin doları Veysel istedi Yıldırım’dan. Bir de Ortayatırmacı söz vermişti Veysel’e, mal satmayacağım diye. Sonra İhlas’a ait tüm senetleri sattı. İhlas Ev, 10 bin-9 binli seviyelerden 4 bin liralara geldi yine.
– 20-30 adamın üstüne dönüyor iş.
Y.M.- 20-30 adam var, diyelim ki bir İhlas’ta veya herhangi bir tahtada 20-30 adam var. O 20-30 adam alıyor satıyor, alıyor satıyor paraların hepsi, bir cepten diğerine dönüp duruyor. Paralı insanlar birbirini buluyor. 10 tane grup geliyor, istedikleri gibi hisseyi yükseltiyorlar ve düşürüyorlar.
– Karşılığında grup o şirketten bir şey istemez mi?
Y.M.- Tabii menfaat sağlayabilir. Benim bildiğim İhlas’tan, Kristal Kola’da işlem yapıldığı zaman fazladan Kristal Kola hisse senedi geliyordu.
– Ekstra hisse senedi mi?
Y.M.- Diyelim ki bir yere getiriyordun, bunlar mal satıyordu, 20-30 bin lot, 5 bin lot da el altından gönderiyorlardı. Başka yapan var mı bilmem.
– Ömer Celeb ile İhlas’ın bağı ne?
Y.M.- Enver Ören’in adı geçiyordu. Yani Ortayatırmacı’nın Ören’in adamı olduğunu söylüyordu Celeb. İşte onun üzerine fazla gitmeyin, başınıza iş açarsınız gibi konuşmalar oluyordu aramızda. Çok büyük zararlar vardı. Kadayıfçıoğlu’nun çok büyük zararı vardı. İstiyordu parayı.
– Abdurrahman Yıldırım’a Enver Ören sahip çıkmadı mı?
Y.M.- Şu anda sahip çıkıyor tahmin ediyorum. Yine işlem yapıyor herhalde. Tam olarak bilmiyorum kimin parasıyla işlem yaptığını ama herhalde bazı insanlar yardım ediyordu. Ama bu işte Ortayatırmacı, Celep gibi yönetimle alakalı kişiler kazandı. Abdurrahman Yıldırım ve onun gibiler piyon.