Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Mitingi ve ardından düzenlenen Anıtkabir ziyareti olaysız tamamlandı. Tuncay Özkan’ın kurucusu olduğu Biz Kaç Kişiyiz hareketinin düzenlediği Cumhuriyet Mitingi’ne katılımın hayli fazla olduğu gözlendi. Kaynaklara göre de katılımcı sayısı 1 milyonu aştı.

Ankara’da Tandoğan Meydanı’nında, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ercan’ın konuşmasıyla saat 11:00’de başlayan miting, 10. Yıl Nutku’nun kendi sesinden verilmesi ve 10. Yıl Marşı’nın okunmasıyla saat 13:00’te sona erdi.

Miting süresince bazı öğretim üyelerince konuşmalar yapılırken, tiyatro sanatçıları şiirler eşliğinde Cumhuriyet’in kuruluşundan başlayarak güncel gelişmelere yönelik mesajlar verdi. Bazı sanatçılar, türküler söyledi, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu. Zaman zaman, “Devrimlere sahip çık, yarın çok geç olacak”, “Çankaya laiktir, laik kalacak”, “Milli devrim, milli hükümet” sloganları atıldı.

ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter de televizyon haberlerinde, “mitinge katılanların en az 1 milyon olduğunun söylendiğini” bildirdi. Serter, bugün Türkiye’nin sesinin Tandoğan Meydanı’ndan yükseldiğini, Türkiye’nin hem Cumhuriyeti’ne hem demokrasisine sahip çıktığını ifade ederek, “Türkiye’nin, demokrasiyi araç olarak görenlere, peşmerge kamplarında ittifak arayanlara ‘Dur’ dediğini” kaydetti.

Mitingden notlar

Alanda ve kontrol noktalarındaki güvenlik görevlilerinin dışında, çevredeki binaların çatısında keskin nişancıların da bulunduğu görüldü.

Bazı katılımcılar, izdiham nedeniyle mitingte baygınlık geçirdi. Rahatsızlanan vatandaşlar güvenlik güçlerinin yardımıyla alanda bulunan bir otelin bahçesine getirilerek, buradan ambulanslarla hastanelere götürüldü.

Ankara dışından gelenlerin toplanma noktası olan Atatürk Kültür Merkezi alanında kurulan dev ekrana, miting alanındaki görüntüler yansıtıldı.

Miting nedeniyle sabah saat 07.00’den itibaren Tandoğan’a açılan ana caddeler trafiğe kapatılırken, Ankaray’ın Kızılay istasyonunda da yoğunluk yaşandı.

Anıtkabir’de slogan atıldı

Bu arada, miting süresince de Anıtkabir’e ziyaretçi akını sürdü. Yoğun katılım nedeniyle miting alanındaki katılımcılar ile Anıtkabir’de bulunanlar kesintisiz bir görünüm oluşturdu.

Anıtkabir’de saat 11.00’den itibaren yoğunluk iyice arttı. Yaklaşık 2 kilometrelik Türk bayrağı gün boyu Anıtkabir içinde, eller üzerinde taşınırken, kalabalık, Anıtkabir’in bütün alanını, Türk bayraklarıyla doldurdu. Anıtkabir Komutanlığı, Türk bayrağı ve Atatürk posterleri dışındaki flama, pankart ve dövizlerle girişe izin vermedi.

Anıtkabir’de vatandaşlar, “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Her şey vatan için” ve “Çankaya laiktir, laik kalacak” ve Başbakan’a yönelik sloganlar attı.

Cumhuriyet Mitingi’nin ardından Anıtkabir ziyareti de olaysız sona erdi.