Ankara Tandoğan’la başlayan İstanbul Çağlayan ile devam eden Cumhuriyet Mitingleri İzmir Kordon’daki büyük katılım ve coşkuyla zirveye çıktı. Sadece miting alanı değil neredeyse bütün İzmir Türk bayraklarıyla, Atatürk posterleriyle donandı, 3 milyona yakın kişi laik cumhuriyete bağlılık mesajı verdi.
İZMİR Kordon’da Gazeteci Tuncay Özkan’ın kurucusu olduğu Biz Kaç Kişiyiz hareketinin öncülüğünde düzenlenen 60’dan fazla sivil toplum örgütünün de katıldığı Cumhuriyet Mitingi’nde 1.5 milyon kişi buluştu. 1’inci Kordon Türk bayraklarıyla gelincik tarlasına dönerken, yüzlerce tekne, yat, kayık da denizden bu şenliğe katıldı. Kalabalıktan ’Birleşin, birleşin’ sloganları damga vurdu.

Sabah Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın Karşıyaka’daki mezarı başında tören yapıldı. Törene katılanlar, daha sonra, ’Anamızı da aldık geldik. Karşıyakalılar’ yazılı pankartla Gündoğdu Meydanı’ndaki cumhuriyet mitingine katılmak üzere vapurla karşı kıyıya geçti.

1 KM’LİK BAYRAK

Mitinge katılanlar sabah saat 07.00’den itibaren ellerinde Türk bayraklarıyla Kordon’da toplanmaya başlandı. 1800 polisin görev yaptığı alana gelenler, Cumhuriyet Meydanı, Liman ve Gündoğdu Meydanı girişinde oluşturulan üç arama noktasında tek tek aranarak içeri alındı. Antalya’dan gelen bir grubun getirdiği yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda Türk bayrağı Kordon’da taşındı. Miting alanına gelenler ’Anadolu’nun işgalinde ilk kurşunu atan kente hoş geldiniz’ diyerek karşılandı.

TELEKOM’A TEPKİ

Mitinge geç kalanların koşarak gelmesi dikkat çekerken miting düzenleme saatinden önce Cumhuriyet Meydanı’ndaki Türk Telekom İzmir İl Müdürlüğü binasının yüzeyindeki yaklaşık 200 metrekarelik dev Türk bayrağının toplanması halkı isyan ettirdi. Türk Telekom’un girişindeki güvenlik görevlileri bayrağın Ankara’dan gelen talimat üzerine sabah saatlerinde toplandığını belirtirken, vatandaşlar Cumhuriyet meydanında yaklaşık 5 bin kişi ile protesto gösterisinde bulundular. ’Telekom şaşırma sabrımızı taşırma’, ’Telekom baksana bayrağı açsana’ sloganları atılması üzerine yetkililer 15 dakika sonra bayrağı açmak zorunda kaldı.

ŞİİR PANKART OLDU

Güzelyalı’daki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 3- E sınıfı öğrencisi 9 yaşındaki Müge Özbek’in ise mitingden bir gece önce yazdığı ’Büyük İnsan Atatürk’ şiiri Güzelyalılılar tarafından pankart yapıldı ve tişörtlere basıldı. Özbek annesi Nilgün ve babası Levent Özbek ile pankart haline getirilen dev şiiri ve elinde Türk bayrağı ile mitinge katıldı. Cumhuriyet meydanında şiirini okuyan minik Özbek binlerce kişi tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Özbek “Annem ve babamla katılacağım miting öncesi yazdığım şiir çok beğenilince pankart yapıldı, tişörtlere basıldı, ben de bu mitinge daha çok çocuğun katılmasını isterdim” dedi.

GAVUR İZMİR TEPKİSİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce İzmir’e yönelik ’Gavur İzmir’ iması miting meydanında da yankı buldu. Bu imaya yönelik çok sayıda pankart ve döviz taşındı. İzmirliler ’Biz Gavur İzmirliyiz. Ege’nin efesi, laikliğin kalesiyiz’ şeklinde sloganlar attı. Zülfü Livaneli, Edip Akbayram ve ’Bulutsuzluk Özlemi’ şarkılarıyla mitinge gelenleri coşturdu.

Miting olaysız tamamlandı.

Denizden 200 bin kişi

İZMİR Körfezi bugüne kadar görmediği sayıda deniz aracını ağırladı. Çeşme, Alaçatı, Urla, Güzelbahçe, Karşıyaka ve Foça’dan binlerce kişi Türk bayraklarıyla süsledikleri ve pankartlar astıklara teknelerle Kordon’a geldi. Karşıyaka, Bostanlı, Göztepe, Üçkuyular, Bayraklı ve Konak’tan Pasaport ile Alsancak iskelelerine 15 dakikada bir sefer düzenlendi. Yetkililer deniz yoluyla miting alanına gelenlerin sayısının 200 bini bulduğunu açıkladı. Bir haftadır mitinge hazırlanan İzmirliler evlerini, balkonlarını bayraklarla ve Atatürk posterleriyle donattı.

85 yıl sonra aynı yol

İZMİR’de dün Alsancak’tan Kordon’a yüzbinlerce bayrakla akanlar, tam 85 yıl önce aynı yolu atının üzerinde kurşun ve şarapneller arasında geçip kendi kanıyla ıslanan sancağı Hükümet Konağı’na diken Yüzbaşı Şerafettin’in ruhunu da şadetti.

9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e at süren öncü süvarilerin en önünde uçan süvari Yüzbaşı Şerafettin’in müfrezesi Halkapınar’da bir Rum’a ait Tuzakoğlu Fabrikası önünde baskına uğradı. 4 askerini şehit veren 80 kişilik müfrezenin mevcudu, Kordon’a çarpışa çarpışa geldiğinde 40’a inmişti. Kordon’da bir Rum’un attığı bombayla atı parçalanan kol ve omzundan yaralanan Yüzbaşı Şerafettin, Hükümet Konağı’nın önüne geldiğinde göğsüne bir makineli tüfek salvosu yedi. Şerafettin Bey, bir gencin uzattığı Türk Bayrağı’nı alıp, göğsüne sokup Hükümet Konağı’na girdi. Balkona çıktığında göğsündeki kanın bulaştığı bayrağı gözyaşları içinde göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin’e Atatürk tarafından İzmir soyadı verildi. Tam 85 yıl sonra kanlı bayrağın dikildiği o Hükümet Meydanı’nın karşısında dün yüz binlerce al sancak coşkuyla dalgalandı.

YABANCI AJANSLAR DA SERVİS ETTİ

Denize de yayılan gösteriyi renkli görüntüleri ile okuyucu ve izleyicilerine de aktaran yabancı medya, gösteri için “Halkın şimdiye kadar yaptığı en büyük güç gösterisi”, “Gavur İzmir’in gururlu laikleri” şeklinde başlıklar kullandılar.

La Repubblica Gavur İzmir’in gururlu laikleri meydanlara sığmadı. 1.5 milyon Atatürkçü Erdoğan’a tepki gösterirken, sertçe, ’Türkiye hiçbir zaman İslam ülkesi olmayacak’ mesajı verdi.

Corriere della Sera Türkiye’de laiklerin hükümete isyanı bu kez İzmir’de yaşandı. 22 Temmuz’daki seçimler öncesi İslamcı Erdoğan’a karşı tepki giderek yoğunlaşıyor.

Il Giornale Yeni Türkiye, bombalara yanıtını verdi ve meydanlara inerek, Erdoğan’ın İslam akıntısına karşı çıkacağını bir kez daha ortaya koyarak dünyaya duyurdu.

RAI1 TV Tayyip Erdoğan’ın ılımlı İslamcı hükümetine karşı tepkiler giderek büyüyor. 1.5 Milyon Atatürk evladına İzmir meydanları dar gelirken, laiklik bir kez daha ülkeye damgasını vurdu.

1.5 MİLYON TÜRK

Times Türkiye’de, kökleri İslam’da olan hükümete karşı şimdiye kadar düzenlenen en büyük laik protestoya 1.5 milyon Türk katıldı.

Guardian İzmir’de yapılan gösteri, halkın şimdiye kadar yaptığı en büyük güç gösterisi oldu. 1 milyon Türk, İslamizasyon karşısında yürüdü.

Financial Times 1 milyon kişi, Türkiye’nin üçüncü büyük şehrinde biraraya gelerek etkili bir muhalefet gösterdi.

BBC En az 1 milyon kişi, hükümetin Türk laikliğini zedelemeye yönelik herhangi bir planına karşı İzmir’de gösteri yaptı.

İZMİR KALEYMİŞ

ABC 1 milyonu aşkın kişi, ılımlı İslamcı hükümetin topluma dini değerleri empoze etme korkusu üzerine laiklik kalesi İzmir’de gösteri yaptı.

El Pais Yüzbinlerce Türk, laik devlet için yürüdü. İnsanlar, ılımlı İslamcı hükümetin laiklik politikasını protesto amacıyla İzmir’de toplandı.

GEMİLER DOLDU

Washington Post Yüzbinlerce Türk, otoyolları boğarak, gemileri doldurarak İzmir’e geldi ve pro-İslamcı iktidar partisine karşı dev bir muhalefet gösterisi yaptı.

Le Figaro Laik kesimin yeni güç gösterisi. 1 milyonu aşkın gösterici, İslam’ın toplumdaki yerini güçlendirmek istemekle suçlanan hükümet ve partisini protesto amacıyla İzmir’de toplandı.

Rundschau İzmir’de 2 milyon insan, hükümete karşı protesto gösterisi yaptı.

Seçim derbisi

Ethnos Kemalistler, İzmir’e çıkartma yaptı. Türkiye’de seçim derbisi, Batılı Türkiye ile Anadolu’nun derinlikleri arasında olacak.

Elefteros Tipos Öfkenin ve kanın kırmızısı. Bornova’daki bombalı saldırı Kemalistlere uyarı mı, yoksa PKK ile bağlantılı bir terör eylemi mi olup olmadığına açık bir yanıt henüz verilmedi.

Ta Nea Erdoğan karşıtı insan denizi. İzmir kıpkırmızı kesildi, 1 milyonu aşkın laik Türk, Erdoğan hükümetine karşı miting yaptı. AKP’nin yüzde 40’lara ulaştığını gösteren anketler önem taşımıyor.