İkinci Ergenekon davası tutuklu sanıklarından gazeteci Tuncay Özkan, mahkemede hissettiği üzüntüyü hiçbir yerde hissetmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Ergenekon davası hukukun labirenti değildir. Bu iddianamenin neresini okuyup da suç bulacaksınız? Bulamayacaksınız. Adli yılın başlangıcında, 26 yıllık bir gazeteci, namuslu ve şerefli bir Türk vatandaşı olarak suçumu öğrenmek istiyorum. Şeyh müridi olan ve bombaları temin ettiği iddia edlen Süleyman Esen’i tahliye ediyorsunuz da Tuncay Özkan’ı niçin tutuyorsunuz, bunu açıklayın?”

Özkan’ın konuşmasının ardından salondan alkış sesleri yükselince mahkeme başkanı Köksal Şengün, sanık yakınlarının dışında salonda bulunan diğer izleyicilerin çıkartılmasını istedi. Bunun üzerine Tuncay Özkan ayağa kalkarak izleyicilerin çıkartılmasına itiraz etti. Mahkeme Başkanı Şengün, Tuncay Özkan ile arasında yaşanan sözlü tartışmanın dozu yükselince, salondaki görevli askerlerden Özkan’ı da salondan çıkartmalarını istedi. Son çare, oturuma ara Salonda bulunan bazı avukatlar da Özkan’ın çıkartılmasına tepki gösterdi. Tuncay Özkan ile Başkan Şengün ve avukatlar arasında sözlü tartışmalar devam etti. Başkan Şengün, “Kimsenin tansiyonu yükseltmeye hakkı yok” dedi. Gerginlik yatışmayınca mahkeme başkanı Şengün durşmaya kısa bir ara verdi.