İstanbul dün tarihinin en büyük mitingini yaşadı. Çağlayan Meydanı ve meydana çıkan caddeler, Türk bayraklarıyla kırmızıya boyandı.

14 Nisan’da Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen ’Cumhuriyet Mitingi’nin ikincisi dün İstanbul Çağlayan Meydanı’nda yapıldı. Meydan’da bir araya gelen 1 milyonu aşkın kişi, hükümeti istifaya davet etti. Gazeteci Tuncay Özkan’ın kurucusu olduğu Biz Kaç Kişiyiz Hareketi’nin öncülük ettiği  mitingte Diğer partiler için de birleşin çağrısı yapıldı. Özellikle gençlerin yoğun olarak katıldığı mitingte tepkiler hükümete, Başbakan Erdoğan’a, Meclis Başkanı Bülent Arınç’a ve Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül’e yönelikti. Miting alanına gelenler “Ölürüm Türkiye”, “Bir Başkadır Benim Memleketim” ve “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” şarkılarıyla çoştu. Gazeteci Tuncay Özkan mitingde halkın hükümete uyarı verdiğini savunarak, hükümetin ve Abdullah Gül’ün meydanların sesini dinlemek zorunda olduğunu kaydetti.

Kalabalık meydana aktı
Sabah saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı’na gelmek üzere çeşitli güzergahlarda toplanan kalabalık, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına geldi. Buralarda üst aramalarından geçirilenler, gruplar halinde alana giriş yaptı. Miting için çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı’ndan miting alanına ulaştı. Polis, panzerler eşliğinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren, Çağlayan Meydanı’na ulaşan tüm yollar da araç trafiğine kapatıldı. Miting saatinin yaklaşmasıyla birlikte artan kalabalık, sloganlar eşliğinde meydanı doldurdu.

‘Yemin ederiz’
Program, Bulutsuzluk Özlemi’nin konseriyle başladı. Ardından Sadık Gürbüz bağlamasıyla Çanakkale türküsünü seslendirdi. Ünlü sanatçılar Tarık Akan, Rutkay Aziz, İzzet Türker’in yanı sıra emekli orgeneral Şener Eruygur da platformun önünde yer aldı. Sürekli olarak ’Türkiye laiktir laik kalacak“ sloganının yankılandığı meydan, Tolga Çandır’ın türküleriyle coştu.
Medya yine hedefti
Çandar, ”Çökertme“ türküsünü okurken ”Gavur İzmir diyenlere inat zeybek oynayalım“ diye seslendi. “Laikliğe ve Cumhuriyet’e sahip çıkacağımıza söz veriyor musunuz? Yemin ediyor musunuz” diyerek de katılımcılara yemin ettirdi. Mitingte sloganlardan medya da payını aldı. Kalabalık “Satılmış medya” diye bağırdı ve “Satılmış medya görüntü alamaz” dövizleri taşındı.

‘Baykal nerede?’
Mitinge siyasetçiler de büyük ilgi gösterdi. İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, SHP Başkanı Murat Karayalçın, Yaşar Okuyan gibi isimler mitinge katılarak destek verdi. DSP Başkanı Zeki Sezer’in miting alanına girişi sırasında vatandaşlar ”birleşin“ sloganı attı. Bir vatandaş Sezer’e, ”Siz buradasınız Deniz Baykal nerede, o niye gelmiyor“ diye sordu. Sezer de, ”O da gelir, o da gelir“ yanıtını verdi. İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek de, ”Bu kalabalık milletin iradesi, bu millet yeni bir meclis yeni bir hükümet yaratacak. Geleceğe ağırlığını koydu ve bu milli hareket AKP Hükümeti’ni alaşağı edecek. Başbakan koltuğunu işgal eden Erdoğan’ı istifaya davet ediyorum. Bütün milletimizi, partileri, birleşmeye çağırıyorum. AKP tabanını da milli iradenin yanına davet ediyorum“ dedi.

‘Çözüm darbe değil’
Gençlerin ve kadınların damga vurduğu mitingte konuşmaları da kadınlar yaptı. İlk olarak mitingin düzenleyicilerinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan konuştu: ”Türk kadınını yeniden tesettüre büründüren yönetim, şimdi de Mustafa Kemal’in Çankaya’sını ’tarikat sarayına’ dönüştürmeye çabalıyor. Küçücük beyni yıkanmış zavallı evlatların birer robot katile dönüştürülmesinin karşısındayız. Şiddeti değil, barışı ve kardeşliği savunuyoruz. Bizler, bütün bunların çözümünün darbeler olmadığını da yaşayarak kurbanlar vererek öğrendik. Kuşkusuz ordu laik Cumhuriyet’in korunmasında hepimiz gibi taraf olarak vardır ve var olacaktır. Darbelerin çözüm olmadığı ise çok ama çok açıktır. Çankaya’da laik Cumhuriyeti içine sindirmiş çağdaş bir çift istiyoruz. En kısa sürede seçim barajı indirilerek demokratik ve dürüst bir seçimle demokrasimizi yeniden temellendirmeliyiz. Bu meydanı dolduran herkesle birlikte bunları yapacağımıza ant içiyorum.“

‘Sağ da sol da birleşsin’
14 Nisan’da Tandoğan’da yükselen dip dalgasının, Çağlayan’da bir tsunamiye dönüştüğünü söyleyen Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ise ”Bağımsızlığımıza göz dikmiş olanlara ders vermek için buradayız. Türkiye’nin laik yapısını kararlılık ve cesaretle savunmak, yasal ortamı aşındırıp daraltmaya çalışarak laik rejimi sinsi bir biçimde değiştirmek isteyenleri durdurmak için buradayız. TBMM’nin saygınlığını zedeleyenleri kınamak, devrim yasalarına saygılı bir iktidar ve cumhurbaşkanı istiyoruz demek için buradayız. Sağda ve solda bulunanlara artık yeter birleşin demek için buradayız“ dedi.

NOTLAR…
Miting alanında açılan siyasi parti ve örgüt pankartları uyarılar üzerine indirildi. Mitinge gelenler Türk Bayrağı dışında hiçbir şey taşımadı.

Miting nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kriz masası oluşturuldu.Vali yardımcısının başkanlık ettiği merkezde Emniyet, MİT, Sahil Güvenlik, İtfaiye, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri görev aldı. Bölgedeki MOBESE kameralarının yanı sıra Foto Film Şube Müdürlüğü ekiplerinin birçok kamerayla miting alanından çektiği görüntüler, bilgiler eşliğinde merkeze aktarıldı.

Sık sık Asayiş Harekat Merkezi’nden bilgi alan İstanbul Valisi Muammer Güler de polis helikopteriyle bölgeyi havadan denetledi. Ayrıca mitingin yapıldığı bölge, hava trafiğine kapatıldı.

Miting sırasında polisin, cep telefonuyla uzaktan kumandalı bomba düzeneklerinin patlatılmasını engellemek için hatları bloke ettiği söylendi.

Türkiye’nin dört bir yanından Çağlayan’daki mitinge gelen katılımcılar, sabah 08.00’den itibaren alanı doldurmaya başladı. Seyyar tuvaletlerin kurulduğu alanda bayraklar 5 YTL’ye, daha büyükleri 10 YTL’ye satıldı.

Saat 13:00’e doğru Çağlayan Meydanı dolunca E-5 Karayolu’nda trafik kilitlendi. Çağlayan’a doğru tüm yollar, ellerinde bayraklarla miting alanına ulaşmaya çalışan insanlarla doldu.

Mitinge, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (STKB), Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Cumhuriyet Okurları (CUMOK), Türkiye Gençlik Birliği’nin de (TGB) aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü, bazı siyasi parti liderleri, sanatçılar
ve vatandaşlar katıldı.

‘Cumhuriyet Mitingi’, KanalTürk, Kanal B, SkyTürk ve Avrasya TV’den canlı olarak yayınlandı. Haber kanalları NTV, CNNTürk çok sık bağlantılar yaparak gelişmeleri duyurdu, ayrıca söyleşi programlarında pencere açarak mitingten görüntü verdi. Kanal 7, Samanyolu ve 24 kanalları ise mitinge çok az yer verdi. Tandoğan mitingini naklen yayınlamadığı için eleştirilen TRT ve TRT2 kanalları da Çağlayan’daki mitinge geniş yer verdi. Özellikle saat 13.00’dan itibaren miting meydanından yayına geçen TRT2, yayınını uzun süre sürdürdü.

Genç Parti, Çağlayan’da düzenlenen “Cumhuriyet Mitingi”ne çıkarma yaptı. Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın eşi Alara Uzan da miting meydanına geldi.

“ANAMIZ DA BURADA BABAMIZ DA”
Erdoğan’ın bir çiftçiye söylediği “Ananı da al git” sözünü eleştiren Mersinli çiftçiler, “Anamız da burada, babamız da burada” yazılı pankart açtı. Bir kadın da “Anamı da aldım geldim” pankartı taşıdı…

İŞTE AÇILAN PANKARTLAR..
-Demokrasi, gericiliğe hoşgörü değildir
-İslami faşizme hayır
-Atam izindeyiz
-Anamız da burada, babamız da burada.
-Ata öyle binilmez, böyle binilir
-19 Mayıs1919’da başladı dava, gericilerle kavgamız devam ediyor hala
-Tehlikenin farkındayız
-Parola: Vatan, İşaret: Namus
-Yıl 1920 babaannem Sultanahmet mitingindeydi, 200 bin bindirilmiş kıtayla… Yıl 2007 ben Çağlayan mitingindeyim, kaç bin kıtayla, say bakalım.

Miting öncesİ 2 bombacı yakalandı
Miting alanında belirlenen 4 ayrı yerde de çevik kuvvet ekipleri hazır bekledi. Göreve hazır tutulan 7 bin polisle birlikte miting için toplam 12 bin polis görev aldı. İstanbul’da Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bir ihbar üzerine önceki gün canlı bomba olabileceğinden şüphelenilen 2 kişiyi gözaltına aldı. Ancak bu kişilerin kaldığı yerlerde yapılan aramada patlayıcı madde bulunamadı. Dün akşam bir televizyon kanalında ve bir internet sitesinde yayınlanan, terör örgütü üyelerinin miting öncesi Mardin’den gönderilen iki UZI’yle Bursa ve Kocaeli’nden gelecek otobüslere ateş açacağı yönündeki haberleri polis doğrulamadı.

100 OTOBÜS ÜCRETSİZ SEFER YAPTI
Çağlayan Meydanı’nda düzenlenen miting sonrası vatandaşların sorunsuz dağılmaları için ücretsiz ek otobüs seferleri konuldu. İETT’nin ücretsiz 100 ek otobüsünün yanı sıra, metro, İDO ve şehir hatları da mitinge katılanlar için saat 19.00’a kadar ek sefer yaptı.

Şehrazat’ın Onur’u “Hitabe”yi okudu
MİTİNGE katılan sanatçı Halit Ergenç de Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Ama hitabedeki eski sözcüklerin Öztürkçe’ye çevrilmesi dikkat çekti. Ergenç daha sonra kalabalığa 10’uncu Yıl Marşı’nı söyletti…

MİTİNGE DAMGA VURAN SLOGANLAR
-Çankaya yolu şeriata kapalı -Türkiye laiktir laik kalacak
-Alt kimlik, üst kimlik yok, Ne mutlu Türküm diyene
-Orduya uzanan eller kırılsın -Farkındayız
-Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana –
-Birleşin -Ya özgürlük ya vatan -Vatan yoksa namus da yok
-Büyük Cumhuriyet, büyük yürüyüş -Bindirilmiş kıtalar değiliz, Bin-dirilmiş kıtayız
-Çankaya’ya sahip çık yarın çok geç olacak
-Tandoğan’da bindirdik, Çağlayan’da indirdik -Cumhuriyet düşmanı Meclis Başkanı