Gazeteci Yazar Tuncay Özkan, “Oh, beni sorgulayanların tamamı içeride’ demiyorum. Çok büyük üzüntü duyuyorum. Ülkemin düştüğü bu durumundan büyük üzüntü duyuyorum” dedi. Tuncay Özkan, Zonguldak Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir’i ve ardından CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada partililerle sohbet eden Özkan, CHP’ye yeni üye olduğunu söyledi. Özkan, politik olarak Ak Parti ve temsil ettiği siyasal İslamcılığın dünyada ve Türkiye’de son bulduğuna inandığını belirtti. Özkan, “Bundan sonra bu görüşün bir geleceği yoktur. Bu görüş modern toplumlar tarafından tanınmış ve reddedilmiştir” dedi. Recep Tayyip Erdoğan ve Fettullah Gülen’in Türkiye’yi birlikte karanlığa taşıdıklarını savunan Tuncay Özkan, “Her ikisinin de Türkiye’de sonu gelmiştir. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bunların karanlığı nedeniyle Türkiye’de adalet, hukuk yok olmuştur. Bunların karanlığı nedeniyle Türkiye’de insanlar kutuplara bölünmüştür, insanlar birbirine düşman haline gelmiştir. Türk halkı bunu anlayacak. İlk genel seçimde bunun gereğini yerine getirecektir” diye konuştu.

“Bizi F tipi örgüt ya da cemaat ve Recep Tayyip Erdoğan birlikte içeri attılar” diyen Özkan, şöyle devam etti: “Ben bir adamın saat 01.00’de, 02.00’de evinin basılıp elleri kelepçelenip götürülmesini anlamam. Bu adam katil değil, bu adam silahlı bir mücadele yapmıyor, bu adamı niye evinden alıyorsun kardeşim. ‘Efendim o sana böyle yaptı.’ Ben bana bunu yapanların dahi böyle bir muameleye tabi tutulmasına karşıyım. Bu hukukla alakalı bir şey değil, intikamla alakalı bir şey. Bu ülkenin kinden, intikamdan, öçten arınması lazım. Beni yargılayan mahkeme F tipi mahkemesiydi. Ama buna olur veren ve bundan keyif çıkartan benim gibi bir muhalifi 6 yıldır cezaevinde tutan da Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’ydi.” Adalet, özgürlük ve barış için mücadele edeceklerini vurgulayan Özkan, şöyle konuştu:

“Bugün kimse sevinmesin F tipi insanlarına, memurlarına aynı şekilde davranılıyor diye. Türkiye’de biz hukuku oluşturamazsak, insanların onurunu, adaleti koruyamazsak, savunamazsak, felakettir başımızdaki. Bizim bunu yenmemiz lazım. ‘Oh, beni sorgulayanların tamamı içeride’ demiyorum. Çok büyük üzüntü duyuyorum. Ülkemin düştüğü bu durumundan büyük üzüntü duyuyorum. Allah hiç kimseye vicdanlı, namuslu, iyi hiçbir insana bizim yaşadığımız acıları yaşatmasın. Bundan daha büyük bir zulüm yoktur. Kimsenin üzüntüsünden kendimize pay çıkartmayalım.” Tuncay Özkan, daha sonra Çağdaş Gazeteciler Derneği Zonguldak Şubesi’nce Maden Mühendisleri Odası Lokali’nde düzenlenen ‘Geleceğe bakış’ konulu söyleşiye katıldı.